Zatloukat, zatloukat, zatloukat. Takovou taktiku zvolili znojemští úředníci při projednávání údajně špatného parkování aut na začátku Rooseveltovy ulice. Přestože podle zjištění redakce Znojemského deníku Rovnost pokutovali strážníci řadu řidičů neoprávněně, především odbor dopravy to již delší dobu odmítá uznat.

Posudky Policie České republiky, odboru provozu silničních vozidel ministerstva dopravy a oslovení renomovaní instruktoři znojemských autoškol však hovoří jasně: není důvod, proč by na dotyčném místě nemohla auta parkovat.

Vůbec prvním autem, které na prvním volném místě na začátku Rooseveltovy ulice dostalo takzvanou botičku, bylo právě služební auto Znojemského deníku. Na daném místě přitom parkovala nejrůznější auta bez problémů odjakživa.

Redakce se od desátého července, kdy k tomu došlo, marně snaží z městských úředníků získat informaci, zda nasazení botičky bylo oprávněné, či nikoliv. Stejně pak totiž byla přes celé léto blokována auta spousty dalších řidičů. A pokud by vyšlo najevo, že neoprávněně, mohli by poškození řidiči žádat o vrácení peněz.

Úředníci odboru dopravy odmítají dát jasnou informaci i poté, co k podání vysvětlení začátkem září oficiálně vyzvali zástupce redakce. Ten se na úřad dostavil a vysvětlení spolu s posudky policie a ministerstva dopravy úředníkům předal.

Na následné dotazy, jak šetření pokračuje, však od té doby odmítají městští úředníci odpovědět. „Vy nemáte právní nárok ani na kopie ze spisu. Vy jste byl předvolán na podání vysvětlení, to jste podal a teď my se rozhodneme,“ argumentovala počátkem října úřednice odboru dopravy, která má projednávání případu na starosti. Redakce její jméno samozřejmě zná, po poradě s firemním právníkem je však kvůli případnému sporu na ochranu osobnosti nebude zveřejňovat.

„To byste musel doložit nějaký závažný důvod, kvůli čemu vy chcete vidět, co my tam máme,“ pokračovala úřednice.
„Já chci vědět, jestli jsem porušil předpis nebo neporušil. Mě zajímá, jestli tam dál můžu parkovat nebo ne. Na stejném místě dostali pokutu i další řidiči. Mě zajímá, jestli oprávněně, nebo neoprávněně,“ oponoval řidič.

„Já teď řeším vás a na toto vám nemusím odpovídat. Musel byste písemně doložit nějaký důležitý důvod, proč chcete vědět, jak to bylo ukončeno, nebo co s tím je. Vy nejste účastník řízení. Vy jste osoba, vy jste podal vysvětlení. To jsou instituce před samotným zahájením správního řízení,“ doplnila úřednice.

Na zaslaný e-mail s žádostí o sdělení konkrétního závěru šetření odboru dopravy vůbec nereagoval ani jeho vedoucí Pavel Liška, ani tajemník městského úřadu Vladimír Krejčíř.

Zástupci města odmítli kompletně odpovědět i na oficiální Žádost o poskytnutí informace podle zákona o svobodném přístupu k informacím s odkazem na to, že jejich poskytnutí upravuje zvláštní zákon.

Velmi vágně reagovalo město alespoň na jediný bod a to na dotaz na odbornou erudici úřednice, která rozhoduje o silničních přestupcích. Za ty může udělit tisícové pokuty, trestné body nebo i odebrat řidičský průkaz. „Splňuje požadavky stanovené pro výkon své funkce,“ píše se lakonicky v odpovědi na Žádost o poskytnutí informace.

Opakované dotazy redakce na stav věci nakonec nezůstaly bez odezvy.
Ve stejný den, kdy byla koncem minulého týdne redakci doručena odpověď na její Žádost o poskytnutí informace, dorazilo i Oznámení o zahájení řízení a předvolání k ústnímu projednání. Úředníci odboru dopravy tak zřejmě hodlají i nadále trvat na svém postoji. Tedy že auta na dotyčném místě dostala botičku oprávněně.

Je proto pravděpodobné, že spor skončí u soudu.

DALIBOR KRUTIŠ
DANIEL SMOLA

Úřednice: Vy jste podal vysvětlení, my vám neřekneme nic
Pro konkrétnější představu o tom, jak si někteří úředníci vykládají pojem služba občanovi, otiskujeme doslovný přepis jednání mezi podezřelým z přestupku proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu na pozemních komunikacích – zástupcem redakce Znojemského deníku Rovnost (D.) a úřednicí (Ú.) odboru dopravy Městského úřadu Znojmo. K podání vysvětlení byl podezřelý vyzván na den 9.9.2009, vysvětlení tehdy podal. Na výsledky šetření se byl ptát o měsíc později.
V sídle Městského úřadu Znojmo na náměstí Armády:
D. Dobrý den!
Ú. Dobrý den!
D. Já jsem se přišel zeptat na svůj případ.
Ú. Občanský průkaz… Z jakého důvodu?
D. No protože mě to zajímá. Na stejném místě byli v průběhu dvou měsíců pokutováni další řidiči. Tak mě zajímá, jestli oprávněně, nebo neoprávněně.
Ú. Takhle: tam nebylo jako zahájeno řízení. Čiže vy nemáte jako právní nárok ani na kopie ze spisu, něco kopírovat, dávat ze spisu. Nemáte nárok. Vy jste byl předvolanej na podání vysvětlení, to jste podal a teď my se rozhodneme. Musel byste říct nějakej závažnej důvod, proč to chcete vědět, abychom vám nechali nahlédnout do spisu, co s tím bylo.
D. Tak mi snad ale můžete říct, dokdy musíte řízení zahájit.
Ú. No do těch dvou měsíců.
D. Ale to už uplynulo, předpokládám. To se událo desátého července.
Ú. Jde ale o to, kdy nám to městská policie postoupí.
D. Tak já předpokládám, že vám to městská policie aspoň jednou za měsíc odevzdá. Takže kdyby vám to předali až třicátého července, tak to třicátého září uplynulo.
Ú. To byste musel doložit nějakej závažnej důvod, kvůli čemu vy chcete vidět, co my tam máme.
D. Já chci vědět, jestli jsem porušil předpis. Mě zajímá, jestli tam dál můžu parkovat nebo ne.
Ú. Toto já vám nemůžu říct. To musíte mít důvod.
D. Tomu opravdu nerozumím.
Ú. Nejde.
D. Takže pro vás není závažnej důvod, jestli tam dál můžu parkovat nebo ne. A co by třeba byl závažnej důvod?
Ú. Třeba kdyby jste byl nějakej poškozenej a měl kvůli tomu škodu…
D. Já jsem si připadal jako zločinec a cítím se tím poškozenej.
Ú. Podle paragrafu vy jste byl povinen podat to vysvětlení a vy jste ho podal…
D. Já se tím ale cítím poškozenej… Takže já se k tomu vůbec nic nedozvím…?
Ú. Pokud se zahájí řízení, tak tam pak máte práva. Jo, vyloženě správní řád, paragraf 36, 38, nahlížet, pořizovat kopie, všechno… Tady u té věci došlo k podezření, před zahájením jsme si to doplnili. A teď se rozhodneme, jestli to odložíme, nebo zahájíme řízení. Jo, ale víc já vám k tomu říct nemusím. Je to prostě náš postup, jak my budeme postupovat.
D. Čili já se vlastně nikdy výsledek nemusím dozvědět.
Ú. Ne, tam vy ze zákona nemáte právo.
D. Takže já nemám nárok zjistit, jestli mi tam tu botičku dali oprávněně, nebo ne… Na to nemám právo.
Ú. To musíte na městskou policii.
D. Ale městská policie mně řekne, že ten přestupek předali vám.
Ú. Podívejte, my nejsme městská policie. Já neznám zákon o městské policii a nemůžu vám říct, jestli vám to městská policie oprávněně přiložila.
D. Jak to, že neřešíte, jestli to městská policie oprávněně přiložila?
Ú. Ne, ne. Já řeším přestupek jako takovej.
D. No a já se v tom případě ptám, jestli jsem spáchal přestupek.
Ú. Na to já vám nemusím ze zákona odpovědět.
D. Tak to si připadám jako v Kocourkově. Další lidi na stejném místě dostali pokutu a zaplatili ji. Tak mě zajímá, jestli oprávněně.
Ú. Já teď řeším vás a na toto vám nemusím odpovídat. Musel byste písemně doložit nějaký důležitý důvod, proč chcete vědět, jak to bylo ukončený, nebo co s tím je. Jo vy nejste účastník toho řízení…
D. Tak já dokonce nejsem ani účastník???
Ú. Vy jste osoba, vy jste podal vysvětlení. To jsou instituce před samotným zahájením správního řízení.
D. Takže pokud jste ale doteď nezahájili, tak jste nestihli dva měsíce, které na to máte…
Ú. To já teď z hlavy nevím. Ale to je pořádková lhůta a není to prokluzivní, že se to nedá překročit.
D. Tak aspoň to mi řekněte, jestli dvouměsíční lhůta uplynula, nebo neuplynula.
Ú. To vám můžu říct. Uplynulo to čtyřiadvacátého září.
D. Čili vy už se tím teďka jako nezabýváte? Vám to uplynulo a konec.
Ú. Je to tam lhůta, dokdy my by jsme měli zahájit. Ale je to lhůta pořádková, není prokluzivní a můžeme se k tomu vrátit.
D. Takže já z toho nemůžu vyvodit ani to, že když jste mě neoslovili k přestupkovému řízení, tak že v podstatě k přestupku nedošlo. To z toho taky vyvodit nemůžu…
Ú. Ne, ne, ne…
D. Můžu z toho vyvodit akorát to, že vy jste prošvihli lhůtu.
Ú. Neprošvihli jsme lhůtu.
D. Jak to, že ne. Vždyť jste na to měli dva měsíce?
Ú. Tomu tak nemůžete rozumět. Neprošvihli jsme lhůtu. Takhle, vy to berete… To není prokluzivní lhůta, která se nedá překročit. Tyhle dva měsíce je lhůta pořádková a to my můžeme zahájit třeba za tři měsíce. Můžete to vytknout, ale neznamená to, že nemůžeme zahájit přestupek.
D. Čili vy když to zahájíte po půl roce, tak to můžete zahájit…
Ú. Teoreticky jo… Jo ale mělo by se do dvou měsíců, co to přijde k nám, zahájit…
D. Mělo by se. Ale není to nezbytný?
Ú. Ano, není to tabu…
D. Takže prakticky je to pořád tak, že jsem podezřelý, že jsem spáchal přestupek.
Ú. No ano, je to tady napsaný. To jsou ty slovíčka, vy jste podezřelý, že jste spáchal přestupek…
D. Takže furt budu podezřelej… Já prostě nedostanu papír, že už podezřelej nejsem…
Ú. No, nedostanete. Tam se nedovozuje.
D. Já se tím ale cítím dotčenej, že jsem z něčeho podezřelej
Ú. To mi můžete napsat písemně…
D. Takže já vám písemně napíšu, že se cítím dotčený tím, že jsem furt podezřelej a vy mi na to nějak odpovíte…
Ú. No něco vám odpovíme.
D. Tak děkuju, nashledanou…