Další díly seriálu
Rozhovory se starosty najdete ZDE

Ty se pro ni staly velkým závazkem a proto vstoupila do aktivní politiky. Nyní je v situaci, kdy se teprve rozkoukává a současně ví, že žádný učený z nebe nespadl.

Dnešní díl seriálu Rozhovory se starosty představuje první ženu vrbovecké radnice.


S komunální politikou zatím velké zkušenosti nemáte. Už jste někdy pracovala v zastupitelstvu?
Mám za sebou jedno období v komunální politice. Před osmi roky jsem byla zvolená do zastupitelstva ve Vrbovci, kde jsem se především starala o kulturu v obci. Potom jsem měla čtyřletou přestávku, ale pracovala jsem ve Sboru pro občanské záležitosti (SPOZ).

Jaké je vaše dosavadní zaměstnání?
Třiadvacet let jsem pracovala ve školství. Dělala jsem mistrovou odborného výcviku na Středním odborném učilišti na Dvořákově ulici ve Znojmě. Nejdříve jsem vyučovala obor konzervář a potom cukrář. Práci jsem měla moc ráda, bylo pro mě hodně těžké ze školy odejít.

Co vás tedy táhlo vstoupit do komunální politiky?
Získala jsem od místních lidí nejvíce hlasů. To byla pro mě velká výzva. Říkala jsem si, že když pozici starostky nezkusím nyní, potom bych si možná celý život vyčítala, že jsem šanci nevyužila. Samozřejmě nevím, jestli jsem udělala dobře nebo špatně. Je ještě brzy k hodnocení.

Šla jste do voleb s tím, že by jste se mohla stát starostkou?
Určitě jsem s tím nepočítala. Ale když mi dali lidé tolik hlasů, říkala jsem si, proč to tedy nezkusit. Lidi mi tím chtěli něco říct a možná chtěli i změnu v obci.

Čemu připisujete to, že vám voliči dali nejvíce hlasů? Čím jste je oslovila?
Opravdu nevím, čím jsem si zasloužila tak velkou podporu. Zřejmě i tím, že jsem fungovala ve Sboru pro občanské záležitosti a navštívila mnoho lidí. Hodně jsem s nimi mluvila.

Setkávala jste se s lidmi. Co tedy bylo vaším úkolem ve SPOZ?
Naším úkolem bylo například vítání občánků, gratulace jubilantům. Setkávání se staršími spoluobčany bylo moc příjemné, určitě jsem k lidem měla blíž. Vyslechla jsem si mnoho osudů, o kterých se nám dneska ani nezdá.

Jak hodnotíte radnici, kterou jste v listopadu převzala? Udělali jste na úřadu nějaké změny nebo nějaké chystáte?
Určitě chci navázat na práci, kterou minulé vedení radnice započalo. Začali jsme budovat vodovod směrem na Hnízdo. Je to malá vesnička, která je součástí Vrbovce. Akce za necelých deset milionů korun by měla být hotová do prázdnin.
Oříškem je však ve Vrbovci voda. Lidé nadávají, že je špatná, ale chemické rozbory zatím vyhovují. Nevím, jakým způsobem problém vyřešíme.

Vrbovec je známý jako jedna z největších vinařských obcí. Zaměříte se na propagaci místního vinařství?
Zatím jsem o vinařské propagaci moc nepřemýšlela. Ale v současné době vydáváme knihu o Vrbovci, ve které bude jedna celá kapitola věnovaná právě vinařství. Obcí vede i nově vybudovaná cyklostezka, která zřejmě může pomoci k rozvoji vinařské turistiky.

Jaké máte ještě další plány?
Ve Vrbovci není žádný kulturní dům ani větší místnost, ve které bychom mohli pořádat společenské akce a scházet se. Proto bychom chtěli zkusit na hřišti dokončit stavbu kabin a vybudovat společenskou místnost.
Ale nechci slibovat něco, co nebudu moct třeba splnit. Ještě plánujeme opravit ve dvou ulicích silnice i s chodníky. Hlavní prioritou je však dokončení vodovodu do části Hnízdo. Opravy by si zasloužila základní škola, především starší část budovy by potřebovala nová okna.
Přestože obec zatím nemá žádnou místnost k setkávání lidí, chystáme bohatý kulturní program.

Jaké kulturní akce máte v plánu?
Už začátkem března uspořádáme masopust, potom chceme obnovit hrkání. Tradičně pořádáme besedu s důchodci, zpívání u vánočního stromu a dětský den. Chtěli bychom zkusit vrbovecké posvícení, jenže k tomu potřebujeme právě zázemí. Plánujeme pro děti Mikuláše a martinské posezení u vína. Všechny navrhované akce jsou zatím jenom nápad.

Už třetím rokem se ve Vrbovci mluví o záměru postavit bioplynovou stanici. Kritici se obávají zápachu a horšího prostředí. Jaký je nyní stav?
Zastupitelé, občanské sdružení a všichni místní se snaží všemožně o to, aby se výstavba neuskutečnila. Poslali jsme nový návrh o zamítnutí.

Jak hodnotíte spolupráci se zaměstnavateli v obci?
Ve Vrbovci, mimo zemědělského družstva, převažují spíše menší zaměstnavatelé. Spolupracujeme dobře se školou.

Ve Vrbovci funguje několik nočních podniků. Jsou s nimi problémy, či naopak si lidé na ně zvykli?
Je to téma, o kterém nechce v obci nikdo slyšet. Ale žádné problémy s nočními podniky nemáme.

Je něco, co vám ve Vrbovci schází?
Vždycky je něco, co se dá zlepšovat. Ale dá se říct, že ve Vrbovci máme veškerý komfort. Máme velkou školu a školku, fungující koupaliště, poštu, lékaře a množství služeb. Lidé si mohou zajít ke kadeřnici, na kosmetiku, masáž, pedikúru i solárium.

Jaké máte na začátku svého volebního období přání?
Chtěla bych, aby občané byli spokojení, aby všechno fungovalo a aby se nám všem společně dobře žilo. To je pro mě to nejdůležitější.

Marie Polachová

√ Věk: 44 let
√ Stranická příslušnost: Bez politické příslušnosti
√ Narodila se ve Strachoticích, osmnáct let žije ve Vrbovci
√ Starostkou obce je první volební období
√ Rodinný stav: vdaná, 2 dcery
√ Vzdělání: středoškolské
√ Předchozí místa: mistrová odborného výcviku – obor cukrář