„V nocích z pátku na sobotu a ze soboty na neděli jsou šance k zaznamenání či i spatření polárních září. Důvodem je bouřlivá aktivita Slunce, které za poslední den vyprodukovalo deset silných erupcí. Oblaky plazmatu by měly zasáhnout naši planetu během pátečních nočních hodin a způsobit geomagnetické bouře trvající pravděpodobně přes celý víkend,“ uvedl Horálek.

Doplnil, že když Slunce spěje do maxima svého jedenáctiletého cyklu, vyskytují se na jeho povrchu eruptivní oblasti. „Z nich překotně uniká hustší sluneční vítr ve formě plazmatických oblaků. V posledních dnech se přitom takové oblasti nacházely na přivrácené straně k Zemi a vyprodukovaly hned několik silných erupcí, při nichž se oblaky plazmatu uvolnily ve směru k Zemi. V tuto chvíli astronomové vědí minimálně o třech, které směřují k nám,“ vysvětlil astronom.

Výskyt polárních září však nemůže stoprocentně zaručit. „Tyto oblaky si totiž nesou i vlastní magnetické pole a to musí mít vhodné vlastnosti k tomu, aby interagovalo se zemským polem,“ řekl Horálek.

Počasí v kraji bude příznivé

Polární záře však bývají v tuzemsku obvykle slabé, nezkušení pozorovatelé si je podle Horálka mohou splést se světelným znečištěním nebo červánky.

„Pakliže k polárním zářím viditelným z našeho území o víkendových nocích dojde, budou jevu přát i příznivé podmínky. Měsíc, který by jinak svým svitem mohl úkaz přezářit, je nyní prakticky v novu,“ připomněl astronom.

Počasí má být navíc příznivé zejména v noci z pátku na sobotu, kdy bude na jihu Moravy jasno nebo skoro jasno. „Nejnižší noční teploty budou deset až sedm stupňů, v údolích a kotlinách místy kolem pěti stupňů. Ojediněle počítáme s přízemními mrazíky,“ shrnul předpověď počasí v kraji Ondřej Brambus z Českého hydrometeorologického ústavu.

Přes sobotní den pak bude zpočátku skoro jasno až polojasno, postupně většinou oblačno a odpoledne místy přeháňky, hlavně na východě a severu kraje. „Večer však oblačnosti znovu ubyde. Nejvyšší odpolední teploty dosáhnou na dvacet až třiadvacet stupňů,“ doplnil Brambus.

Informoval, že v neděli už bude většinou oblačno, místy přeháňky. Zmínil i ojedinělé možnosti bouřek. „Během dne od severovýchodu ustanou srážky a postupně bude polojasno až skoro jasno. Nejnižší noční teploty budou jedenáct až sedm stupňů, nejvyšší denní pak osmnáct až dvaadvacet,“ dodal meteorolog.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Otvírání šoupátek. Habrovany patřily historickým autům a motorkám

Sraz v Habrovanech u Rousínova patřil příznivcům starých aut a motorek | Video: Stanislav Mrázek