Martin Pokorný a Michal Raindl jsou policisté. Podle policejních webových stránek by měli mít na starosti tři vesnice nedaleko Znojma. A jejich jména by tam lidé měli znát. Ve skutečnosti o nich ví jen málokdo.

Osobní znalost „svého“ policisty, který má přidělený konkrétní rajon a větší zapojení představitelů obcí a obyvatel do ochrany majetku a zdraví, si přitom jako jeden z hlavních cílů určil projekt Community policing. Ten představil policejní prezident Oldřich Martinů na podzim.

Přiděleného policistu tak na policejním webu najdou třeba lidé z Derflic. „Bydlím tady už patnáct let, ale policisty, kteří mají Derflice na starosti, neznám,“ řekla Jana Zábojníková. Dodala, že policejní hlídky ve vesnici občas vídá.

Podobně je na tom i další místní žena. „Policii tady vídávám, ale jména Pokorný ani Raindl neznám. Problémy tady naštěstí nemáme,“ uvedla důchodkyně Jindřiška Halaczová, která v Derflicích bydlí dvaatřicet roků.

Větší počet policejních hlídek, především v době letních prázdnin, by uvítali lidé v sousedních Načeraticích. „Policisty vídáme jen málo. Přitom by tady bylo potřeba pohlídat třeba mladé, kteří hlavně v okolí nádrže, kde se dá koupat, dělávají mnohdy až do rána pěkný binec,“ řekl Jaroslav Humpolík. O tom, že také Načeratice mají své policisty, neví on ani jeho žena.

Znalost mužů zákona přitom představuje důležitou součást policejního projektu. V jeho rámci má například znojemské obvodní oddělení podepsaných už čtyřicet smluv s představiteli jednotlivých obcí.

„Jde o smlouvu o vzájemné spolupráci mezi obcemi a policií. Neznamená to však, že by spolupráce před podepsáním smluv nefungovala. Jde nám spíše o to, aby se s projektem ztotožnili zástupci obcí a také o to, aby se lidé více podíleli na věcech veřejných. Chceme, aby lépe spolupracovali s policií a přijímali větší zodpovědnost za vlastní bezpečí,“ nastínil policejní mluvčí Jan Křepela.

Smlouvu o spolupráci oceňuje například starosta Citonic. „Jsem rád, že se nám s policisty podařilo navázat užší kontakt. Máme jejich konkrétní telefony a víme, na koho se v případě potřeby obrátit,“ přiblížil starosta František Molík.

Vedení obce poskytlo místním lidem informace o smlouvě s policií v místním zpravodaji. „Informovali jsme občany, že zastupitelstvo schválilo dohodu o spolupráci při zajišťování veřejného pořádku a bezpečnosti. Vyzvali jsme občany ke spolupráci,“ upřesnil Molík.

Dobrou zkušenost s místním policistou má starosta Nového Šaldorfa. „Máme tady policistu Blažíčka, který je mezi lidmi poměrně často. Pokud něco potřebujeme řešit, od problémů v dopravě až po prevenci, víme, komu zavolat,“ doplnil starosta Jaroslav Sedlák.