Celkem prověřili dvanáct podniků a přistihli třiadvacet mladistvých, kteří pili alkohol „Podobnou akci jsme ve spolupráci s městskou policií dělali loni v srpnu, jinak se samozřejmě na namátkové kontroly zaměřujeme jak my, tak strážnicí při běžném výkonu služby,“ řekla policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Tentokrát byla kontrola delší a rozsáhlejší, policisté a strážníci navštívili dvanáct podniků a v ulicích byli od jedenácti večer do pěti ráno.
Prověrku zahájili v baru pod někdejší práčskou tržnicí na Pražské ulici, kde dechovou zkouškou neprošli dva z mladých hostů. Dalších šest přistihli v diskotéce na náměstí Svobody. Mezi nimi i sedmnáctiletou dívku, která nadýchala 1,21 promile. „Já za to nemůžu, měla jsem jednoho panáka, tak co,“ komentovala čísla na displeji testeru sedmnáctiletá Michaela, která se snažila zdůraznit, že jí brzy bude osmnáct. „Rodiče vědí, že jsem tady, ale co řeknou na tohle nevím. Kontroly se mi moc nelíbí,“ dodala dívka.


V názorech na kontroly se mladí hosté diskoték lišili. „Nic jsem nenadýchala, protože celý večer mám jen kolu. Na diskotékách rozhodně nepiju ani mě to neláká. Kontroly jsou zbytečné. Myslím, že by být ani nemusely,“ řekla patnáctiletá Petra před diskotékou u městských lázni, kdy čekala na dechovou zkoušku. Přístroj její slova potvrdil. Jak podotkla, bylo to už potřetí, kdy si musela dýchnout. „A vždycky to dopadlo stejně,“ poznamenala. Opačný názor měla její vrstevnice v baru pod tržnicí. „Kontroly jsou správné, pít by se nemělo. Hodně mladých by určitě nadýchalo, vůbec když jsou prázdniny,“ řekla rovněž patnáctiletá Patricie.


Právě dva zmíněné podniky policie navštívila během noci dvakrát. „Zejména druhá návštěva vyvolala velký rozruch. Některá děvčata se pokoušela po dvou po třech schovávat v kabinkách na toaletě,“ poslala část kontroly Drahokoupilová. Výsledky druhé kontroly ukázaly, že policisté odhadli situaci správně. „Například jedno patnáctileté děvče v baru na Pražské při první kontrole prošlo v pořádku, podruhé ale nadýchalo 1,12 promile,“ dodala mluvčí. Dívka se velmi bála, že skončí na záchytce a hystericky naříkala, že se rozešla s přítelem.


Celkem policisté a strážníci našli během noci v diskotékách a hernách třiadvacet podnapilých chlapců a dívek. „Většina jich byla ve dvou zmíněných podnicích. Vůbec nejvíce nadýchal za celou noc sedmnáctiletý mladík, kterému jsme naměřili 1,84 promile. Našli jsme i čtrnáctiletého hocha, který nadýchal 1,12 promile,“ vypočítala Drahokoupilová.


Policisté řešili jednotlivé případy právě podle toho, kolik mladiství nadýchali. „Stanovili jsme si dva limity. Hodnotami do 0,2 promile jsme se nezabývali, tam je výsledek měření sporný a jde o takzvanou fyziologickou hranici. A na služebnu jsme předvedli ty, kdo nadýchali víc než 0,8 promile. Pro ně si pak ještě v noci museli přijet rodiče,“ vysvětlil postup vedoucí znojemského obvodního oddělení policie Mojmír Pavelka.

S policisty na služebnu muselo jít nakonec devět provinilců. Čtrnáct dalších, kteří nadýchali v rozmezí mezi oběma hranicemi, nechali policisté jít. Doklady ke všem třiadvaceti případům předá policie kurátorovi příslušného odboru městského úřadu. Prohřešek dítěte oznámí rodičům a projednají ho s nimi.