Náborová policejní kampaň Pomáhat a chránit zabrala i na Znojemsku. Nosit tmavomodrou uniformu a nechat si za opaskem houpat tonfu nebo pistoli je snem stále více lidí. O práci u policie v Jihomoravském kraji má zájem více než patnáct set lidí. Náročným výběrovým řízením jich ale projde jen třetina.
„Náborová kampaň Pomáhat a chránit funguje teprve od letošního února. Za tu dobu se na Znojemsku přihlásilo sto osmnáct uchazečů o práci u policie. Z toho jsme do služebního poměru přijali celkem osmadvacet uchazečů,“ uvedl policejní mluvčí znojemských policistů Jan Křepela.

Znojemské policejní ředitelství přitom aktuálně eviduje jen jedenáct volných míst. Chybějící policisté jsou ve srovnání s okolními okresy zanedbatelnou cifrou. „Jedenáct lidí je tak malé množství, že není žádným způsobem ohroženo zajištění bezpečnosti v regionu,“ uvedl Křepela.

Policie registruje nárůst zájemců o práci oproti předchozím rokům o čtyřicet procent. Zhruba každý čtvrtý uchazeč ze Znojemska tak splnil přísné podmínky pro přijetí do služebního poměru.

„Uchazeč musí mít maturitu, musí splnit fyzické a zdravotní testy, psychotesty a musí být bezúhonný,“ doplnil mluvčí. Bezúhonnost přitom neznamená jen čistý trestní rejstřík. Policisty zajímá také pověst uchazeče. „Nejvíce uchazečů nakonec ztroskotá na psychotestech,“ přiblížil Křepela.

K policii se dnes hlásí nejen mladší lidé po školách, ale také lidé s mnohaletou praxí v různých oborech. „Měli jsme tady například inženýra, který pracoval v zemědělství nebo člověka z ekonomické firmy, chodí k nám vysokoškoláci stejně jako lidé po maturitě,“ nastínil Křepela.

Podmínky pro přijetí do policejních řad musí splnit všichni stejně. „Pokud pak chce někdo například s vysokoškolským vzděláním dosáhnout u policie vyššího postavení, musí se propracovat kariérním řádem,“ uvedl Křepela. Začít tedy musí uchazeč s vysokoškolským vzděláním stejně jako středoškolák. „Čeká je policejní škola, kterou mohou vysokoškoláci absolvovat dálkově,“ řekl Křepela.

Ze statistik policejního prezidia vyplývá, že za první čtyři měsíce od rozjezdu náborové kampaně s názvem Pomáhat a chránit přišlo k policejním personalistům na jihu Moravy více než patnáct set lidí. To je třetí největší počet lidí z Česka.

„Jsem velmi rád, že náborová kampaň zaznamenala tak velký ohlas,“ komentoval náborová čísla ministr vnitra Ivan Langer. „Výsledky mě těší o to více, že ukazují, že práci u policie lidé vnímají jako atraktivní a prestižní,“ dodal šéf ministerstva vnitra.

Na Znojemsku se hlásí více lidí z města než z vesnic. Kromě jistoty zaměstnání přitahují zájemce také peníze. Průměrný plat policisty je zhruba třicet tisíc korun, plat, který nováček dostane při nástupu k policii, je osmnáct tisíc korun.