Ředitel znojemské policie na hodinu vyhodil policistu

Trochu si přivydělat se vloni rozhodl dvaadvacetiletý znojemský policista. Využil odborných znalostí ze své praxe, zaškolil kamaráda – civilistu, a ve Volkswagenu Passat vyrazili na lup. U Vílance na Jihlavsku si jedné zářijové noci zahráli na silniční policejní kontrolu. Vytáhli modrý majáček a zastavili cizince.

„Řidič osobního auta BMW ze Slovinska za sebou uviděl auto s majáčkem a zastavil. Z Passatu pak vystoupil muž v uniformě a po Slovinci chtěl pět tisíc korun za údajnou rychlou jízdu v obci,“ uvedl pro ČT 24 policejní inspektor Jaroslav Bílek.

Cizinec ale neměl české peníze a proto zaplatil sto padesát euro. „Slovincův spolujezdec si Passat pohotově vyfotil a muž v uniformě zazmatkoval. Nastoupil do auta a s komplicem odjeli,“ vysvětlil Bílek.

Falešného policistu pak podle popisu a poznávací značky dopadli kriminalisté na parkovišti ve Znojmě. Policie jej pak obvinila z trestného činu a hrozí mu dvouleté vězení.

Skutečného policistu jeho nadřízený, bezprostředně po zjištění jeho prohřešku, propustil.

„Pokud mám dostatek důkazů, že došlo k trestné činnosti podřízeného policisty, mohu jej okamžitě propustit. To jsem také v tomto případu udělal,“ řekl policejní ředitel Petr Sikora. Doplnil, že policie aktivně používá kontrolní mechanismy, díky nimž se snaží z řad policistů dostat takové muže zákona, kteří se dopouštějí různých nepravostí.

Dnes již bývalého znojemského policistu, který si u Vílance chtěl nelegálně přivydělat, čeká soud.

„Případ tohoto policisty šetří státní zastupitelství Brno – venkov pro zneužívání pravomoci veřejného činitele a poškozování cizích práv. Krajský státní zástupce podal v lednu tohoto roku návrh na podání obžaloby,“ upřesnila mluvčí inspekce Ministerstva vnitra Martina Lídlová.

Jiného policistu propustil kvůli vynášení informací znojemský policejní ředitel před několika lety. „Tento bývalý kriminalista prozradil velmi důležité informace, které byly součástí vyšetřování, a dokonce dal echo skupině lidí, na které naši kriminalisté pracovali,“ nastínil Sikora.

Policisté z Hevlína brali úplatky

Bývalí policisté z hraničního přechodu v Hevlíně se podíleli na zločiném spolčení. Potvrdil to znojemský soud. Ten znovu projednával kauzu čtrnácti obžalovaných, kteří v roce 2003 převáděli lidi z Moldávie do Itálie. Mužům, mezi kterými byli Bulhaři, Moldavané a Češi, včetně policistů, udělil soud tresty od podmíněných až po šestileté vězení. Verdikt si osobně vyslechl jediný obžalovaný, ostatní byli odsouzeni jako uprchlí v nepřítomnosti.
Případ projednával soud již podruhé. Krajský soud jej do Znojma vrátil proto, že se v přípravném řízení stala chyba v kvalifikaci trestných činů. Kvůli ní neměli někteří obžalovaní obhájce. „Třem obžalovaným jsem proto obhájce ustanovil. Dnes tedy šlo prakticky o jednodenní jednání, důkazy se nemusely opakovat,“ uvedl v úterý předseda senátu Josef Teplý.

Nový rozsudek četl soudce téměř tři čtvrtě hodiny. „Obžalovaní jsou vinni tím, že se v průběhu roku 2003 podíleli na zločinném spolčení mezinárodního charakteru. Jejich činnost byla výdělečná, zaměřená na nelegální převoz občanů Moldávie ze Slovenska přes Moravu a Rakousko do Itálie, za částku do dvou tisíc eur za jednoho člověka,“ uvedl v rozsudku Teplý.

Soud prokázal převáděčům celkem šestadvacet případů, které se staly mezi březnem a prosincem roku 2003. Skupina vždy převezla dva až tři běžence. V jednom případě se dokonce pokusila o dva převozy v jednom dni. Všichni lidé, kteří se na převáděčství podíleli, získali podle soudu za každý převoz blíže nezjištěnou částku peněz. Soud, až na výjimky, potvrdil tresty udělené už v listopadu roku 2006.

Běžence převáděči ubytovávali na Slovensku nebo na Moravě. Potom je převáželi osobními auty přes hranice s falešnými doklady. „Ve skupině pracoval také Pavel Hořák, který zajišťoval bezpečný přejezd aut přes hraniční přechody,“ uvedl Teplý. Spolupracoval při tom s tehdejšími pohraničními policisty Antonínem Švancarou a Janem Šedivým z přechodu v Hevlíně.

Za trestný čin přijímání úplatků a zneužívání pravomoci veřejného činitele, byl v kauze odsouzen také bývalý uniformovaný policista z Hev〜lína Miloslav Juřík. „Ten však nefiguruje v převáděčství,“ upřesnil Teplý.

Juřík jako jediný přítomný od soudu odešel s trestem třinácti měsíců s odkladem na třicet. Soud mu také zakázal činnost ve veřejných funkcích na tři a půl roku a udělil peněžitý trest. „Ponechávám si lhůtu na odvolání,“ řekl Juřík.