K budově myslivců ve Slupi na Znojemsku přichází myslivci. Všichni pěkně v zeleném, ve vysokých holinkách, přes rameno brokovnice. Některé doprovází lovečtí psi. Je chladné slunečné ráno s teplotou kolem bodu mrazu a myslivcům jde při hovoru od úst pára.

Náhle se ke skupince přátelsky hovořících myslivců připojí čtveřice policistů. „Dobrý den. Přicházíme na kontrolu. Připravte si prosím vaše zbraně a zbrojní průkazy. Budeme také provádět namátkovou orientační dechovou zkoušku na alkohol,“ oznamuje policistka Dana Krejčí.

Zdroj: Deník / Dalibor Krutiš

Myslivci zůstávají v klidu, někteří na účet svých kolegů vtipkují. Kontrola na první pohled nikoho nepřekvapuje. „O kontrole jsem dopředu pochopitelně nevěděl, ale nezaskočila mne. Kterýkoli hon jsem v poslední době navštívil, tak policie byla vždy na místě. Za dva roky to bylo asi dvacet třicet kontrol. Problémy jsem nezažil,“ svěřuje se myslivec Jiří Tkadlec.

Jak dodává, den před honem alkohol raději nepije. „Dechové zkoušce jsem se podrobil při každé kontrole. Bez problémů,“ dodává.

Policisté kontrolují zbraně, porovnávají jejich výrobní čísla s dokumenty. Po kontrole se loučí a jedou dál.

Policisté mají v plánu navštívil pětici míst, kde myslivci mají hon. „Kontroly děláme v době honů každý rok. Letos jsme na jihu Moravy uskutečnili už téměř čtyři desítky kontrol,“ vypočítává policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová. „Dnes kontrolujeme myslivce v Hnanicích, Slupi, Dyjákovicích, Hrádku a v Tasovicích,“ dodává Drahokoupilová.

Při přesunu mezi Slupí a Tasovicemi potkávají policisté nedaleko silnice v poli u remízku jinou skupinku myslivců. Loví v krhovickém revíru. I je čeká kontrola. „Je v pořádku, že tyto kontroly policisté dělají. Předcházejí tak vzniku případných úrazů si jiných problémů. Lovíme bažanty, zajíce a zákonem povolenou škodnou. nějaké bažanty už máme,“ říká myslivec Ivan Pfeifer.

Při kontrole nezjistili policisté žádný prohřešek. „Ani na jednom místě jsme nenarazili na žádné problémy. K porušení zákona nedošlo,“ zakončuje Drahokoupilová.