Spolu s bývalým starostou Zbyškem Kaššaiem spadla v úterý také opona za prvním dějstvím hry znojemských politiků. Noty pro pokračování chtějí napsat do příští středy. Jednat budou nejspíš všichni se všemi, nové potvrzení musí získat i stávající koaliční platforma.

„Ve hře je nyní mnoho variant. Jisté je, že sociální demokracie nebude chtít jako vítěz voleb ztrácet pozici. Konkrétní postup ale ukáže až série jednání, která nás čekají. Nemohu předjímat rozhodnutí ani našeho klubu, ani postoje ostatních stran. Jednat se chystáme se všemi,“ řekl sociálnědemokratický radní Vlastimil Gabrhel. Představitelé trojkoalice plánovali první pracovní schůzku na včerejší večer.

Týden plný neplánovaných politických diskusí odstartoval v úterý dnes již bývalý starosta Zbyšek Kaššai, který před zasedáním zastupitelstva složil svou funkci. Na schůzi poslal rezignační prohlášení. Sám je od stejného dne v péči lékařů znojemské nemocnice. „Jeho stav je stabilizovaný. Nešlo o žádnou závažnou záležitost. Předpokládám, že hospitalizace bude trvat řekněme několik dní,“ sdělil mluvčí znojemské nemocnice a lidovecký radní Pavel Jajtner.

O novém starostovi budou znojemští zastupitelé jednat, po sérii politických schůzek v těchto dnech, příští středu. Spekulaci, že oranžoví budou na starostu nominovat právě jeho, odmítl nynější radní Gabrhel komentovat . „Rozhodovat bude v každém případě klub zastupitelů sociální demokracie, sejdou se také představitelé místní organizace,“ doplnil Gabrhel.

Sociální demokraté zřejmě do jednání půjdou s cílem potvrdit stávající koalici. „Některé věci se koalici podařily. Nyní jde o to, abychom se dopracovali dál. Myslím, že spíš než o rekonstrukci bychom mohli mluvit o doladění,“ podotkl sociální demokrat.

Před prvním jednáním se držel velmi zpět lidovecký místostarosta Pavel Balík. „Stěžejní roli má nyní sociální demokracie, která již svolala první schůzku. Očekáváme jejich návrhy a jsme připraveni o nich jednat. Nebudu předem spekulovat. Vyslechnu jejich představu o další práci a pak budeme hledat společný průsečík,“ uvedl Balík.O něco sdílnější byl jeho stranický kolega, radní Pavel Jajtner.

„Hlavním úkolem je nyní stabilizace vedení města. To předpokládá dohodu na nominaci starosty a rekonstrukci rady. Jednat budeme samozřejmě i o prioritách rekonstruovaného vedení,“ sdělil Jajtner. Žádné významnější změny neočekává lídr komunistů Ludvík Hekrle.

„Nevidím důvod stávající uspořádání měnit. Očekávám, že zastupitelstvo příští týden obsadí uprázdněné funkce a budeme pokračovat dál. Předpokládám, že starostu nominují sociální demokraté,“ řekl Hekrle. Za pokračování projektu 3+1 pro Znojmo se otevřeně postavil radní za nestraníky Jiří Ludvík.

„Podporujeme pokračování stávajícího uspořádání a od jednání očekávám potřebné korekce dosavadního kursu. Podporujeme také právo sociální demokracie, jako vítězné strany, aby nominovala kandidáta na starostu,“ uvedl Ludvík.

Na pozvání k případným rozhovorům čeká lídr opozičních občanských demokratů Petr Nezveda. „Další vývoj je nyní těžké předjímat, ale očekávám, že jako druhá strana ve volbách pozvánku k jednáním dostaneme. Zatím se tak ale nestalo.“

Senátorka Marta Bayerová, jednička hnutí OMMO, naproti tomu očekává, že zůstane mimo vyjednávající kroužky. „Předpokládám, že za celou věcí stojí pánové Balík a Hekrle. Ten první nyní zase po čase ožije, druhý očekává funkci místostarosty. Proto myslím, že s námi nikdo jednat nebude. Očekávám, že ve výsledku zesílí spolupráce s komunisty,“ uvedla komunistická senátorka, která je s místní partajní buňkou v dlouhodobém sporu.

Z vyjádření lídrů plyne, že modří mají šanci, že jim zastupitelé otevřou dveře do kontrolního a finančního výboru. „Chceme mluvit i o tom, jak na městě vzájemně komunikovat. Jednat o tom budeme se všemi stranami,“ naznačil Gabrhel.