„Čtyři roky jsme žádný politický klub neměli a já tedy ani nejsem žádným předsedou klubu nestraníků. Proto jsem se z jednání omluvil. Navíc si myslím, že by se věci kolem bývalého tajemníka Krejčíře měly řešit na mimořádném zastupitelstvu,“ řekl zastupitel a ředitel nemocnice Miroslav Kavka.

Na schůzku se starostou nepřišel ani nikdo ze znojemských sociálních demokratů. „Po poradě s ostatními kolegy jsme se domluvili, že na schůzku nepůjdeme. Některé kluby totiž vůbec neexistují. Myslím si, že vše by se mělo projednat na mimořádném zastupitelstvu, protože co může být horšího, než když na radnici vnikne protikorupční policie? To by neměli slyšet jen lidé v klubech, ale všichni zastupitelé,“ řekl lídr oranžových Zbyšek Kaššai.

Představitelé znojemských komunistů už příliš nevěří tomu, že by starosta stihl mimořádné zastupitelstvo ještě do voleb svolat. „My jsme se z dnešní schůzky se starostou omluvili. Prostě jsme se domluvili, že na toto jednání nepřijdeme a budeme trvat na svolání mimořádného zastupitelstva. Myslíme si, že pokud starosta stihl minulou středu svolat vedoucí odborů a odpoledne mimořádnou radu, zastupitelstvo by také stihnout mohl,“ nastínil lídr kandidátky KSČM ve Znojmě Ludvík Hekrle.

Na vyhlášení termínu mimořádného zastupitelstva čeká i místostarosta a lídr křesťanských demokratů Pavel Balík. „Po odchodu Oty Maška a Jitky Schneiderové jsme žádný klub v zastupitelstvu neměli. Nepřišlo mi tedy vhodné vystupovat tam i za ostatní zastupitele naší strany, proto jsem na jednání nešel. Navíc jsem přesvědčen, že platná žádost o svolání mimořádného zastupitelstva byla panu starostovi doručena a je teď tedy na něm, aby je svolal,“ řekl Balík.

Do starostovy kanceláře tak dorazil pouze místostarosta Keremidský. „Na schůzku jsem přišel, bohužel nikdo jiný se nedostavil, proto ji starosta zrušil. Nyní vyčkám, zda svolá mimořádnou schůzi nebo ne. Rozhodnutí je na něm,“ uvedl Keremidský.

Starosta Nezveda se však zatím ke svolání mimořádného zastupitelstva nemá. „Připomínám, že pondělní jednání jsem svolal dřív, než přišla žádost o svolání mimořádného zastupitelstva. Proto si myslím, že není motivována snahou získat informace o běžném chodu úřadu, ale tím, že je krátce před volbami,“ uvedl starosta.

Jak dodal, na svolané schůzce chtěl diskutovat i o žádosti na svolání schůze. „Zabývat se jí nyní samozřejmě budu. Byla podána v souladu se zákonem a mně běží lhůta. V nejbližších dnech k tomu zveřejním oficiální stanovisko,“ dodal Nezveda.

Dnes již bývalého tajemníka znojemské radnice Krejčíře, kterého Nezveda na radnici přivedl, zatkla předminulý týden ve čtvrtek přímo v budově radnice protikorupční policie a to kvůli podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby a manipulování s městskými zakázkami. Za to mu hrozí až osm let ve vězení.

Nezveda se přitom netajil velice blízkým vztahem s dnes již bývalým tajemníkem. Například starostova žena měla k dispozici Krejčířovo luxusní terénní Volvo.

Čtenáři mohou využít mailovou adresu (kliknutím na grafiku viz níže) nebo non-stop telefonní záznamník na lince 515 265 454. Znojemský deník Rovnost tak chce plnit jednu ze svých funkcí, a to prosazování práva a zákonnosti.

close zoom_in

DANIEL SMOLA
MARTIN MOŠTĚK