Jediného zastupitele, natož samotného starostu či místostarostu, nezahlédli účastníci sobotního mítinku proti hernám před hotelem Dukla ve Znojmě. Organizátoři i účastníci je přitom hlasitě postrádali. Zastupitelé, které redakce Deníku oslovila, tvrdili, že o akci věděli, ale z různých důvodů, především pracovních, nemohli osobně přijít.

Výjimkou je zastupitel Jiří Ludvík. Ten však nezůstal na samotný mítink, ale stihl se ještě před jeho zahájením podepsat pod petici. „O akci jsem věděl předem, jsem ve spojení s organizátory a v některých krocích jsem jim i radil. Na místo jsem přišel o půl třetí a alespoň se pod petici podepsal. Bohužel jsem musel spěchat jinam, kde jsme měli hrát," uvedl zastupitel a známý muzikant Ludvík. Dodal, že o problému v dolní části města se jistě bude hovořit na nejbližším zastupitelstvu.

Podle místostarosty Znojma Jana Groise, který dva dny před mítinkem neoficiálně účast přislíbil, nedoporučila osobní přítomnost na místě mítinku policie. To ostatně uvedl i jeden z řečníků na sobotním mítinku. „Policie nám nedoporučila účast kvůli případnému vyhrocení emocí s tím, že by se nic nevyřešilo. Výstup z mítinku zatím od nikoho nemám," řekl místostarosta Grois.

Jak dodal, na řešení už vedení města pracuje. „Kamerový systém plánujeme doplnit již delší dobu o dva další body u Dukly. Měly by se na místě objevit koncem ledna," naznačil Grois.

Zároveň sdělil, že zastupitelé se dalšími kroky budou zabývat. „Projednáme další omezení hazardu ve Znojmě. Částečně jsme již reagovali díky nové vyhlášce, když jsme nepovolili hernu žadateli v sousedství hotelu. Dalším opatřením může být omezení hudební produkce v diskotékách v této lokalitě," přiblížil místostarosta.

Organizátory neúčast zástupců města mrzí. „Je škoda, že nedokázali přijít, k věci se postavit a podívat se všem účastníkům do očí. Tohle není chlapské jednání," řekl svolavatel mítinku Jiří Petružálek. Dodal, že aktuálně je pod peticí proti hernám podepsáno sedm set třicet lidí.

O vyhrocené situaci na sídlišti u hotelu Dukla ví i předsedkyně komise rady města pro městskou část Oblekovice Bohumila Beranová. „Vím i o mítinku, ale shodou okolností jsem v době jeho konání byla v Brně. Věděla jsem o něm z letáčků, protože Oblekovice jimi byly oblepené," řekla Beranová.

Podle Beranové, která je též krajskou radní, se věci musí urychleně řešit. „Věnuji se problémům v této části již dlouho. Do problémové vinárny sice nechodím, ale osobně jsem například napomínala skupinu Turků, kteří se srocovali na autobusové zastávce," svěřila se Beranová.

Podobně jako ostatní komunální politici i Beranová oceňuje občanskou aktivitu organizátorů petice i samotných účastníků. „Osobně nevidím v hernách žádný přínos. Pokud by se hlasovalo o jejich zrušení, hlasovala bych pro jejich zákaz," dodala Beranová.

Opoziční zastupitel Květoslav Svoboda s organizátory už předem spolupracoval. „Radil jsem jim, jak by měli postupovat a co udělat, aby akce byla legální a aby se na ní nic extrémního nestalo. Předpokládám, že petici nakonec město obdrží a bude se jí zabývat. Osobně jsem na mítinku nebyl, měl jsem dlouho naplánovaný seminář mimo Znojmo," řekl Svoboda.

O akci se zajímají i další zastupitelé. Na mítinku však nebyli. „Měl jsem čtyřiadvacetihodinovou službu v nemocnici. O mítinku jsem pochopitelně věděl. Akci chápu jako vyústění dlouhodobých problémů v této části města. Určitě o tom ještě budeme jednat," vzkázal městský radní, lékař Pavel Jajtner.