Jako danajský dar by případné získání objektu do rukou města vidí shodně občanský demokrat Jaroslav Mokrý, ale také lídr kandidátky za KSČM František Šlapanský.

„Ve spolupráci s vlastníkem, společností Incheba, se musíme snažit, aby se u zámku opravil především jeho venkovní plášť. Aby to nebyla taková ostuda, kterou různí živlové fotografují a pak tvrdí, že nám prší na Epopej. To samozřejmě není pravda,“ řekl současný starosta Moravského Krumlova Mokrý, který jde do voleb jako trojka kandidátky hnutí Starostové a nezávislí.

„Kdyby však chtěl současný vlastník zámek městu třeba za symbolickou korunu věnovat, byl by to vskutku danajský dar. Město má totiž roční rozpočet sto padesát milionů korun a rozpočet na úpravy zámku je v současné době téměř miliarda,“ vysvětlil jednoduché počty Mokrý.

Totožně problém vnímá lídr místních komunistů Šlapanský. „Já bych si ze srdce přál, aby město zámek vlastnilo. Ale byl by to opravdu danajský dar. V tom se se svým oponentem z opačného pólu politického spektra shodneme,“ reagoval na otázku případného vlastnictví zámku městem Šlapanský.

Také on vidí jako nejreálnější cestu dalšího vývoje stavu zámku dialog s vlastníkem. „Navíc patřím k zastáncům zachování Epopeje v Krumlově, takže se musíme snažit mít pro plátna důstojný objekt.

Opravy kritických míst

Aktivní jednání s vlastníkem a hledání výhodné spolupráce nastiňuje také lídr krumlovské kandidátky ODS Michal Šotner.
„Chceme se podílet na tom, aby zámek zůstal v takové podobě, v jaké je nyní a pokud možno v ještě lepší,“ nastínil Šotner.
Jednička místních občanských demokratů nevylučuje správu zámku přímo městem.

„Dneska ale zámek za korunu asi nezískáme. Rozhodně si však myslím, že bychom se o náš zámek mohli postarat lépe, kdyby byl v majetku města,“ naznačil Šotner.

Na aktuální drobnější opravy střechy zámku upozornil místostarosta města a lídr kandidátky TOP 09 Tomáš Třetina.
„Střechu nyní opravuje Incheba. Společnost začala s opravami nejkritičtějších míst zámku,“ nastínil Třetina. Doplnil zároveň, že úvahami o případném nabytí zámku do vlastnictví města se jeho strana nezabývá.

„Takhle daleko nejsme. Řada partají před volbami tvrdí, že se chce výrazně na opravách podílet třeba sháněním dotací. Ale nemyslím si, že by se někomu podařilo dát do pořádku celý objekt,“ uvedl místostarosta.

Volební program TOP 09 spolupráci na opravách zámku také slibuje. „Chceme výrazně přispět k tomu, abychom společně s majitelem zahájili opravy zámku,“ potvrdil Třetina.

Vyjádření jedničky na kandidátce sociálních demokratů se nepodařilo získat. Bývalá moravskokrumlovská radní Irena Kočí byla včera mimo republiku na dotaz prostřednictvím SMS do uzávěrky vydání neodpověděla.

Zámek v Moravském Krumlově ale posloužil také mimokrumlovské političce k určitému zviditelnění před volbami. Myšlenku, co dál s krumlovským zámkem, prezentovala kandidátka na pražského primátora, šéfka Suverenity Jana Bobošíková.

Podle on-line deníku Týden.cz Bobošíková navrhuje, aby zámek koupila Praha. Tím by podle ní vyhověla Muchově podmínce, že dílo má být vystavené v prostorách vlastněných hlavním městem.

Zámek i s plátny má ovšem zůstat na Moravě. „Pokud dostaneme tu možnost, uděláme vše pro to, aby Epopej zůstala v Moravském Krumlově,“ vzkázala serveru Týden.cz Bobošíková.