VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Polovina silnic je zničená. Na opravu chybí peníze

Jižní Morava /AKTUALIZOVÁNO, INFOGRAFIKA/ – Pozor, zvýšené nebezpečí! Nejvyšší povolená rychlost třicet kilometrů v hodině. Tyto dopravní značky si letos zapamatuje snad každý Jihomoravan, který jel nejméně jednou v poslední době autem.

15.3.2010 17
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Lubomír Stehlík

Na mnohých místech přitom hrozí, že značky a s nimi spojené nerovnosti a výmoly na silnici jen tak nezmizí. V kase jihomoravských silničářů totiž na opravy chybí desítky milionů korun. Navíc letošní zima silnice zničila mnohem víc než většina předchozích.

„Kompletní rozsah škod budeme znát až na konci dubna. Už teď ale můžeme říci, že zima byla nadprůměrně tvrdá. Opravit po ní musíme polovinu všech silnic, které udržujeme, tedy asi tisíc kilometrů,“ upozornil ředitel Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Jan Zouhar.

Někde díry zůstanou

Všechny škody se podle Zouhara letos opravit nepodaří. „Není to možné. Budeme se snažit rychle dát do pořádku alespoň ty nejhorší výmoly a největší problémy. Na ostatních místech musí zatím stačit alespoň dopravní značka s upozorněním na špatnou silnici,“ řekl Zouhar.

I nejnutnější opravy jihomoravských silnic jsou však letos ohrožené. „Na veškerou údržbu máme od kraje 560 milionů korun. Většinu jsme museli použít už v zimě, takže na alespoň nezbytné opravy nám chybí 150 milionů,“ povzdechl si ředitel silničářů Zouhar.

To je špatná zpráva pro desítky obcí a stovky řidičů, kteří po zničených jihomoravských silnicích musí jezdit za prací, do školy či k lékaři. Seznam patnácti nejhorších zveřejnili silničáři na svých internetových stránkách, dalších pět pak přidali i redaktoři jihomoravských Deníků Rovnost.

Ve zvláště nepříjemné situaci jsou lidé z Malešovic na Brněnsku. Na žádnou stranu nemohou vyjet bez problémů. Silnici druhé třídy do Kupařovic i cestu třetí třídy do Loděnic silničáři zařadili na čelní místa svého seznamu. A také stará silnice do Odrovic z dlažebních kostek chátrá. „Nejhorší je cesta do Loděnic. Ta je úplně zničená. Její oprava je nutná už proto, že po ní povede objížďka odrovické silnice, jejíž rekonstrukci kraj letos chystá,“ uvedl malešovický starosta Zdeněk Ševčík.

Řidiči však letos nemají problémy jen se zničenými silnicemi nižších tříd. Zima totiž uškodila i takzvaným státním silnicím, tedy těm zařazeným do první třídy. Silničáři upozorňují především na silnici mezi Znojmem a jeho místní částí Kasárna. „Ani ostatní jedničky nejsou žádná sláva. Jezdím za rodinou na Slovensko a docela nepříjemná je i cesta za Veselím nad Moravou,“ posteskl si třeba Miroslav Šimonek z Brna.

Krizová rada

Hledání potřebných peněz na silnice v proškrtaném rozpočtu kraje už dělá těžkou hlavu i jeho nejvyšším představitelům. „Na čtvrtečním zasedání schválili krajští radní plán hejtmana Michala Haška zřídit po letošní katastrofální zimě takzvaný poradní sbor pro krizová opatření v dopravě,“ potvrdil mluvčí hejtmana Jan Chmelíček. Podle něj kraj silničářům peníze navíc určitě dá. „Je jen otázka, komu je naopak musíme vzít,“ uvedl Chmelíček.

Dvacet milionů korun na opravu děr v silnicích chybí také správcům silnic v krajském městě. „Škody po letošní zimě jsou zhruba dvojnásobné oproti obvyklým zimám. Problém té letošní byl především v její délce. Sníh a led během ní několikrát rozmrzl a opět zmrzl. Voda, která v malých trhlinách zmrzla, je dále rozšířila až do velikosti výtluku,“ připomněl správní ředitel Brněnských komunikací Roman Nekula.

#nahled|https://g.denik.cz/50/45/silnice_vytluk_infografika_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/50/45/silnice_vytluk_infografika.jpg|Dvacet nejrozbitějších silnic na jižní Moravě.#

Průjezd na Prahu: nově už letos

Znojmo, Kasárna – Průtah Kasárnami na hlavním tahu ze Znojma do Prahy je jednou z nejzatíženějších silnic na Znojemsku i v Jihomoravském kraji.

I kvůli tomu letos v zimě trpěla víc než jiné. Deník Rovnost už několikrát upozornil na její špatný stav a zdá se, že po letošní zimě z povrchu silnice I/38 díry a nerovnosti alespoň částečně zmizí. Opravu průtahu Kasárnami totiž plánuje Ředitelství silnic a dálnic na letošní léto.

Jeho představitelé to slíbili na schůzce s vedením Znojma a obyvateli Kasáren. „I když letos opraví silnice jen částečně, Ředitelství silnic a dálnic nám slíbilo, že má v plánu kompletní opravu tohoto úseku. A to je dobrá zpráva,“ uvedla referentka znojemského městského úřadu Renáta Šimečková.

Podle šéfa znojemských silničářů, kteří Ředitelství silnic a dálnic pomáhají se základními opravami silnice, potrvá letní rekonstrukce maximálně jeden měsíc. Budou stát šest milionů korun. Kompletní, desetkrát dražší opravu zatím silničáři přesně v kalendáři zaškrtnutou nemají . „Stav silnice v Kasárnách je v současné době neudržitelný. Proto jsem navrhl provizorní opravu do doby celkové rekonstrukce, kterou můžeme začít v řádu několika let,“ informoval ředitel znojemské pobočky Správy silnic Jihomoravského kraje Zdeněk Komůrka.

Podle něj silnice dostane novou vrstvu. „Po této opravě do doby kompletní rekonstrukce vydrží. Současný povrch odfrézujeme, spodní asi čtvrtmetrovou vrstvu rozebereme a po přidání nové emulze a cementu vrátíme na místo. Nahoru dáme novou vrstvu asfaltu. A vzhledem k místním problémům se spodní vodou počítáme i s podélnou drenáží,“ popsal Komůrka. Opravy mají skončit se závěrem letních prázdnin. „Ale je to pouze orientační termín,“ dodal šéf znojemských silničářů.

Jindřich Frič z brněnského Centra dopravního výzkumu o opravách výmolů říká: Silnicím nejvíc škodí střídání teplot

ROZHOVOR
– Často zaviní i dopravní nehodu, ještě častěji ničí auta nebo je opotřebovávají. Výmoly jsou největším jarním nepřítelem silničářů. „Předejít se jim dá jen včasnými opravami už při náznacích problémů. Ale na ně chybí peníze,“ tvrdí Jindřich Frič z brněnského Centra dopravního výzkumu.

Kolik způsobí výmoly dopravních nehod?

Jak přesně působí třeba na nehodovost, spočítané nemáme. Ale je pravda, že tam, kde je vozovka poškozená, se stává, že se řidič věnuje více dírám v silnici než sledování okolí a může se srazit s někým jiným. Stejně tak se třeba u třináct let starého auta v horším technickém stavu může stát, že projede výmolem a nechá v něm kus nápravy.

Můžete srovnat letošní zimu s těmi předchozími?
Tento rok byl extrémní, jeden z nejhorších. Na stavu silnic se podepsala nejen dlouhá zima, ale také velké teplotní rozdíly. Voda a sůl, které se za tepla dostaly do spár v silnicích, se pak v mrazu přeměnily na led a silnice trhaly.

Je možné nějak ovlivnit či omezit vznik výmolů po zimě?
Základem je pravidelná údržba vozovek a opravy hned při prvních příznacích problémů. Ale jelikož chybí peníze, omezují silničáři údržbu a opravy na minimum. Každá silnice má také svou životnost, a pokud některé slouží bez rekonstrukce déle, než mají, nelze se divit, že jsou v horším stavu. A že je třeba je každý rok opravovat.

Jaký je nejlepší způsob opravy výmolů?
Záleží především na počasí, v jakém se silnice opravují. Když dělníci pracují v mrazu a padá přitom sníh, pak silnice vydrží opravená opravdu jen krátce.

ANKETA: Kterou silnici ve vašem okolí letošní zima nejvíc poškodila?

René Černý, 38 let,
podnikatel, Brno
Snad nejhorší z těch míst, kudy jezdím, je část silnice mezi Sebranicemi a Letovicemi na Brněnsku. Nedávno jsem tam najel do díry a myslel jsem, že jsem urazil kolo. Nebezpečnější to bylo o to víc, že jsem zrovna vezl svoje děti. Bohužel je to silnice první třídy, která moc objíždět nejde. Nevím, proč to neopraví už teď, a na co čekají.

Václav Surman, 55 let, starosta, Bořetice
Je to průtah Bořeticemi. Hlavně ve spodní části k autobusovému nádraží je to hotový tankodrom. Silničáři už tam zalepili tři nebo čtyři velké díry, které byly na uražení kola, ale jsou tam další. Když po této silnici jezdí těžká auta, tak se povrch celý třepe. Jsou to schopná rozbít. Poškození auta hrozí taky na silnici z Hustopečí do Kurdějova.

Lenka Procházková, 32 let, účetní, Adamov
Autem jezdím často a teď po zimě jsou silnice opravdu ve špatném stavu. Například když projíždím úsekem z Adamova na Útěchov, musím jet dost opatrně. Na silnici je tam hodně děr a také po zimě velké nánosy štěrku a písku. Navíc na několika místech je rozbitá krajnice, a když jede auto v protisměru, je to nepříjemné.

Ivan Hadra, 59 let, Nemojany, stavitel
Většinou se vyhýbám úseku na dálnici D1 ve směru na Vyškov. Zhruba za sjezdem na Rousínov na 216. kilometru je neuvěřitelně hrbolatá vozovka. Je to hrozné. Celé auto tam pokaždé poskakuje. Vždycky raději zvolím odstavný pruh, abych se místu vyhnul. Nebo jedu po staré silnici, abych na dálnici vůbec nemusel.

Petr Kohůt, 27 let, bez práce, Velká nad Veličkou
Špatné cesty jsou například z Louky do Hroznové Lhoty a z Blatnice do Uherského Ostrohu. Když můžu, raději se jim vyhnu. Ale bohužel po nich musím jezdit celkem často. Jinak jsou v hodonínském okrese jakž takž dobré silnice, zatím jsem se vždy dostal tam, kam jsem potřeboval. Každopádně některé cesty opravit rozhodně potřebují.

Iveta Urbanovská, 37 let, zdravotní sestra, Znojmo
Na Znojemsku je špatných silnic spousta, takže vlastně ani nevím, kudy ty nejhorší objet. Nedávno jsem třeba málem urazila kolo v ohromné díře přímo v Jarošově ulici nedaleko znojemského Kauflandu. Po strašlivých cestách jsme před pár dny jeli i ze Znojma směrem na Hevlín. Přitom na rakouské straně v Laa už bylo všechno v pořádku.

PETR JEŘÁBEK A ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU ROVNOST

Autor: Petr Jeřábek

15.3.2010 VSTUP DO DISKUSE 17
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Montér 25 000 Kč

Montéři a opraváři elektrických vedení Elektrikář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: zapojování rozvaděčů dle schématu , o zapojování elektrických rozvodů na zařízeních, o občasné krátkodobé montáže v zahraničí ( 1-2x /rok ), , Požadujeme:, o obor elektro - slaboproud, o min. vyhláška 50 §6, o znalost čtení elektrických schémat, o orientace v elektronických prvcích, o ochota učit se novým věcem, o ochota cestovat, o znalost cizího jazyka EN , o samostatnost, zodpovědnost a flexibilita, o zkušenosti s konfigurace měničů a práce s PLC výhodou, Zaměstnanecké výhody a benefity. Pracoviště: Sklářské stroje znojmo, s.r.o., Hlavní, č.p. 136, 669 04 Znojmo 4. Informace: Iveta Smolíková, +420 515 282 315.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Ostatní pracovníci v dopravě 20 000 Kč

Provozní technici v dopravě Pracovník péče o zákazníka. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: řidičský průkaz B, aktivní znalost němčiny, komunikativnost, příjemný vzhled i vystupování, Náplň práce:Péče o zákazníky autoservisu, zajištění jejich mobilty, objednávání na opravy, vyřizování telefonní agendy ohledně spokojenosti zákazníků.. Pracoviště: Libor suchý, autoprodejna, 671 81 Znojmo 5. Informace: Libor Suchý, +420 606 822 672.

Výroba - Výroba Správci objektů 20 000 Kč

Správci objektů Správci vozového parku. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŘP-B, popř. C, správa vozového parku, nákladní i osobní doprava, adminiostrativa spojená s činností voz. parku, hlášení pojistných událostí,. Pracoviště: Liova group s.r.o.-provoz, 671 78 Jiřice u Miroslavi. Informace: Bolková, +420 739 270 228.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Policista, strážník 15 000 Kč

Strážníci Strážník obecní policie - Znojmo. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Věk min. 21let/ze zák.,/, SŠ s maturitou, ČTR a bezúhonnost ne starší 3 měs., st. občanství ČR, ŘP-B, PC uživatelsky, znalost NJ nebo AJ výhodou, fyzická zdatnost, zvládnutí fyzických testů a psychotestů, životopis písemně na adresu Městské policie Znojmo k rukám ředitele s přihláškou k výběrovému řízení - strážník městské policie,. Pracoviště: Město znojmo - městská policie znojmo, Jana Palacha, č.p. 953, 669 02 Znojmo 2. Informace: Ivan Budín, +420 515 225 555.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ondráček (Buldoci) proti Horákovi (Znojmo)

Buldoci si vynutili sedmý zápas. Play-down se rozhodne ve Znojmě

Ilustrační foto.

Znojmo se bude učit chorvatsky. Za desetitisíce korun

Moravský kras zaplnili záchranáři. V soutěži si vyzkoušeli i záchranu v jeskyni

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Nedýchá, zahajuji masáž srdce, nabijte defibrilátor, hlásí lékařka u člověka, kterého hasiči právě vytáhli ze závalu v Kateřinské jeskyni. Naštěstí je zával v Moravském krasu pouze vymyšlený a místo opravdového pacienta křísí tým jihomoravských záchranářů figurínu. Plní jeden z úkolů v soutěži záchranářů zvané Malá jihomoravská Rallye Rejvíz.

Zbil hudebníka. Za těžké ublížení na zdraví dostal sedm let

Brno, Bzenec – Mladík, který zbil na náměstí ve Bzenci na Hodonínsku hudebníka, dostal ve čtvrtek u Krajského soudu v Brně sedmiletý trest vězení. David Trnka byl souzený za těžké ublížení na zdraví, které spáchal opakovaně. Z podobného činu se zpovídal také u Okresního soudu v Hodoníně.

Desetileté úsilí. Kulečníkový stůl slepil rekordman ze dvou milionů sirek

Nový Přerov /CO SOUSED, TO REKORDMAN/ - Před lety zažíval Zdeněk Matějka z Nového Přerova na Břeclavsku obyčejný den. Po práci vyrazil s přáteli do hospody zahrát si kulečník. „Při hře mě napadlo, proč si neudělat svůj vlastní kulečníkový stůl. A protože jsem měl za sebou už několik kousků postavených ze sirek, tak jsem ho chtěl postavit také z nich. Zkusil jsem slepit kousek trámu a pak už to šlo samo,“ vypráví výrobce unikátního kousku, kterému Deník Rovnost věnoval další díl svého seriálu Co soused, to rekordman.

Bohuslav Sobotka končí v politice: Je na čase jít v profesním životě dál

/VIDEO, ANKETA/ Bývalý český premiér a dlouholetý předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka se rozhodl udělat to, co je v místních poměrech značně neobvyklé. Aniž by ho někdo nutil, nebo vybízel, složí poslanecký mandát a z vrcholné politiky odejde. ČSSD ale neopouští, zůstane řádovým členem. O svém rozhodnutí veřejnost informoval na svém facebookovém profilu. Ihned poté poskytl Deníku jako prvnímu osobně rozhovor.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT