„Myšlenka na vybudování pomníčku vzešla od našeho zesnulého kolegy Františka Féhéra. Je stará již více, než deset let. My bychom ve Znojmě rádi viděli důstojné místo, kde bychom mohli vzdát čest a zavzpomínat na oběti bombardování Znojma na konci války,“ řekl předseda organizace Vojenského sdružení rehabilitovaných Miloš Kolář. Podle jeho slov by bývalí vojáci ve Znojmě chtěli obelisk, kde by byly desky s textem České hymny a základní fakta o historii republiky. Umístit by zde chtěli také desku kapitána Jaroše, která zdobila zeď dnes neexistujících Žižkových kasáren.

„My si rozhodně vážíme vojáků, ale chceme připomenout, že pietní akt na městském hřbitově je jen jakési zneužití smrti prostého vojáka,“ doplnil Kolář.
Na návrhu projektu památníku, který by mohl stát na Žižkově náměstí, pracuje v těchto dnech architektka Blanka Rudolfová.

„Navrhla jsem místo, které nejvíce vyhovuje, tedy Žižkovo náměstí, kde by v prostoru blíže k ulici Jarošova mohl stát objekt orientovaný zády k bývalým kasárnám. Před obelisk jsem umístila vodní prvek, za ním by byla cestička do oblouku, pět či šest pamětních desek a plocha pro kladení věnců. Byla by to jakási dominanta náměstí,“ uvedla Rudolfová. Jestli ale bude zpracovávat také projekt zatím neví. Hodnotu díla nemůže zatím specifikovat.

„Záleží na použitém materiálu. Může být použít leštěný mramor nebo obyčejný, záleží na tom, jak se projekt pojme,“ doplnila Rudolfová.
Sama architektka ale tvrdí, že jí osobně další pomník ve městě neschází, záležitost bere jako profesionální zakázku. Zpracování návrhu zadalo město Znojmo.

„Několikrát jsem kulturní komisi návrh na vybudování Památníku budování demokracie předkládala a rehabilitovaní vojáci čekají už opravdu dlouho. Proto jsem zadala architektce Rudolfové zpracování návrhu, než věc půjde do kulturní komise,“ uvedla vedoucí odboru školství a kultury Marie Čejková
Původní projekt měli zpracovat studenti Masarykovy univerzity. Pomník měl stát v Husových sadech. „Univerzita slíbila zakomponovat pomník do komplexního návrhu využití Husových sadů. To se ale nestalo. Studenti nakonec jen řešili využití bývalé stolárny.

Zpracovaný návrh by ještě před prázdninami měla schvalovat kulturní komise a rada města Znojma. „Vybudování památníku je rozhodně správná věc a vedení města ji rozhodně podporuje,“ uvedl místostarosta Znojma Marian Keremidský. Pokud vše půjde hladce, mohl by se nový pomník obětem začít stavět již příští rok.