Sto korun ročně navíc zaplatí lidé v Hrušovanech nad Jevišovkou od ledna za komunální odpad. Další města zatím své vyhlášky ještě zastupitelům na stůl nedaly, šéfové radnic ale předpokládají, že poplatek pro příští rok zůstane na úrovni nynějších pěti set korun na obyvatele a rok.

„Zastupitelstvo již novou vyhlášku schválilo. Poplatek jsme zvýšili o sto korun. Důvodem je zejména to, že město na odpadové hospodářství doplácí. Dosud to bylo kolem osmi set tisíc, zvýšení poplatku deficit sníží asi na polovinu," řekl starosta Hrušovan nad Jevišovkou Miroslav Miloš.

Když na jaře parlamentem prošla novela umožňující radnicím poplatek zvýšit nad dosavadní limit pěti set korun, jevišovický starosta Pavel Málek takovou možnost nevylučoval. Nyní předložil lidem v městečku návrh, jak zdražování předejít.

„Se společností .A.S.A. budeme jednat o snížení ceny, což je podmíněno změnami v systému svozu. Proto potřebujeme, aby lidé do konce října nahlásili popelnice či kontejnery k vyvážení a do konce roku je označili nálepkou, kterou dostanou na městském úřadě," informoval Málek. Jak dodal, od ledna pak budou popeláři vyvážet jen označené odpadové nádoby a ne například pytle položené vedle nich.

„Z poplatků za odpady má město nyní příjem kolem tři čtvrtě milionu korun, výdaje na odpadové hospodářství jsou o tři sta padesát tisíc vyšší. Změnami ve svozu a také v provozu sběrného dvora chceme dosáhnout úspor sto pětasedmdesát tisíc," dodal.

S poplatkem nechce hýbat ani vedení radnice v Moravském Krumlově. „Odpadové hospodářství obstarává naše vlastní firma. Určitý deficit mezi náklady a výnosem z poplatku máme, ale nechceme ho přenášet na poplatníky. Příští rok tedy v Krumlově zůstaneme na pětistovce za obyvatele a rok," informoval místostarosta Moravského Krumlova Zdeněk Juránek.

Nechat poplatek beze změny navrhnou představitelé města zastupitelům i v Miroslavi. „Vyhlášku projednáme v prosinci, výsledek si netroufám předjímat, náš návrh ale bude s poplatkem nehýbat. Aktuální uzávěrku na stole ještě nemám, ale loni byl deficit mezi výnosem z poplatku a náklady v řádu desítek tisíc. I díky tomu, že máme dodatečné příjmy z pronájmu pozemků svozové firmě na překladiště," sdělil starosta Miroslavi Augustin Forman.

Zdražování by se podle něj minulo účinkem. „Už teď mají rodiny s placením problémy a poplatek skládají ve splátkách. Pokud bychom zdražili, jen vyrobíme neplatiče a firmě budeme muset stejně zaplatit," řekl Forman.

Poplatek zůstane stejný i ve Znojmě. „Zastupitelstvo vyhlášku projedná na konci října. Poplatek zůstane ve výši pět set korun, návrh vyhlášky ale počítá s rozšířením okruhu poplatníků o cizince s pobytem delším než devadesát dní," informovala mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková.