Důvodem změny jsou zvýšené náklady na odpadové hospodářství.  „Roční náklady v této oblasti vzrostly ve srovnání s rokem 2020 o téměř deset milionů korun. Celkově za rok 2023 zaplatíme téměř šestapadesát milionů korun. Od občanů přitom město získá příspěvek ve výši zhruba šestnáct milionů, zbytek jde z rozpočtu města,“ vysvětlila starostka Znojma Ivana Solařová.

Navýšení se ukázalo jeko ekonomicky nezbytné. První příčina souvisí s poplatkem za skládkování, který se v souladu se zákonem o odpadech každý rok zvyšuje.  Druhou příčinou navýšení je změna sazby DPH od 1.ledna, která se prostřednictvím vládního konsolidačního balíčku zvyšuje z patnácti na jednadvacet procent.

Ve Znojmě lidé platili za odpady čtyři sta korun od roku 2013, o sedm let později přišlo navýšení na šest set.  O důvodech a okolnostech provázejících navýšení poplatku Deník již podrobně informoval.

Redakce Deníku vyrazila na nákupy za hranice do Rakouska. Za tytéž potraviny tam utratila méně peněz než doma v Česku.
Je v Rakousku levněji? Deník srovnal ceny v obchodě na jihu Moravy a za hranicí

V Brně budou lidé od příštího roku platit šest set sedmdesát korun na osobu, v Břeclavi devět stovek. V Židlochovicích bude nová sazba dvanáct set korun na osobu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vánoční dárek pro Znojmo. Radniční věž míří mezi národní památky

Zdroj: Deník/Ilona Pergrová