Důvodem snahy o změnu jsou zvýšené náklady na odpadové hospodářství.  „Roční náklady v této oblasti vzrostly ve srovnání s rokem 2020 o téměř deset milionů korun. Celkově za rok 2023 zaplatíme téměř šestapadesát milionů korun. Od občanů přitom město získá příspěvek ve výši zhruba šestnáct milionů, zbytek jde z rozpočtu města,“ vysvětlila starostka Znojma Ivana Solařová.

Celkový podíl nákladů na jednoho obyvatele je tak necelých sedmnáct set za rok. Město dosud doplácelo na každého člověka tisíc korun.

Vlakové nádraží ve Znojmě.
Změny v dopravě na Znojemsku: od neděle doplní chybějící večerní spojení

Odpadů se dotkla i debata na posledním zasedání zastupitelstva. Opoziční zastupitel Jakub Malačka se obrátil na místostarostku Petru Svedíkovou Vávrovou a poukazoval na to, že nynější radnice dříve výši poplatku kritizovala. Bylo to v době, kdy lidé platili šest set korun. „Loni jste ve Znojemských listech uvedla, že lidé ve Znojmě jsou přeborníky ve třídění odpadu a poukazovala jste na to, že se po letech zvedl poplatek za odpady za našeho působení ze čtyř set na šest set. Chci se zeptat, proč jste poplatek nevrátili na čtyři sta korun,“ ptal se Jakub Malačka, který byl v minulém období starostou Znojma.

Místostarosta Svedíková Vávrová odkázala na nelehkou ekonomickou situaci celé republiky a doplnila, že poplatek se snižovat rozhodně nebude.

OBRAZEM: Litry vína a oslava krále Jana Lucemburského. Takové bylo vinobraní
Přemýšlíte, co pod stromek? Vinobraní ve Znojmě spustilo předprodej lístků

Od té doby zasedla rada města a radní odhlasovali navýšení na osm set. „Zvýšení poplatku za odpady má dvě hlavní příčiny, na které jako město nemáme žádný vliv,“ zdůraznila starostka města Ivana Solařová.

První příčina souvisí s poplatkem za skládkování, který se v souladu se zákonem o odpadech každý rok zvyšuje. Do určitého množství uloženého odpadu tak město zaplatí pět set korun za tunu. Toto limitní množství se každý rok snižuje. „Nad určitý limit pak cena za tunu uloženého odpadu významně roste. Nad 180 kilogramu na obyvatele je to letos tisíc korun. A například v roce 2029 to již bude nad 120 kilogramů na obyvatele osmnáct set padesát korun,“ sdělil mluvčí znojemské radnice Pavel Kovařík.

Zdroj: Youtube

Druhou příčinou navýšení poplatku za odpady je změna sazby DPH od 1.ledna, která se prostřednictvím vládního konsolidačního balíčku zvyšuje z patnácti na jednadvacet procent.

Nová výše poplatku tak bude v případě schválení zastupitelstvem od příštího roku osm set korun na osobu za rok. Vedení radnice poukazuje na to, že jinak budou chybět peníze na opravy chodníků nebo provoz škol. „Věřím, že to občané pochopí. Pokud chceme udržet fungující odpadové hospodaření ve Znojmě a nechceme, aby nám chyběly v rozpočtu peníze na důležité výdaje, musíme přistoupit i k tomuto nepopulárnímu opatření,“ sdělila starostka Solařová.

Současně ujistila, že město bude nadále ze svého rozpočtu hradit nadpoloviční část nákladů na odpadové hospodářství, ale také chce zachovat stávající úlevy.

Chatka začala hořela v pondělí 4. prosince před půl osmou ráno.
Požár chaty ve Znojmě způsobila lednice. Hasičům komplikoval cestu sníh a led

Důchodci a studenti do šestadvacet let by měli platit čtyři sta korun za předpokladu, že studují ve Znojmě. Od poplatku budou nadále zcela osvobozeni novorozenci, děti v dětských domovech, zdravotně a tělesně postižené osoby, osoby žijící v domově pro seniory či další osoby uvedené v příslušné vyhlášce. Novou sazbu poplatku za odpady bude projednávat a schvalovat zastupitelé v pondělí 11. prosince.

Ve Znojmě lidé platili za odpady čtyři sta korun od roku 2013, o sedm let později přišlo navýšení na šest set.

Redakce Deníku vyrazila na nákupy za hranice do Rakouska. Za tytéž potraviny tam utratila méně peněz než doma v Česku.
Je v Rakousku levněji? Deník srovnal ceny v obchodě na jihu Moravy a za hranicí

V Brně budou lidé od příštího roku platit šest set sedmdesát korun na osobu, v Břeclavi devět stovek. „Hlavním důvodem navýšení polatku je velký nárůst nákladů na likvidaci odpadů v posledním roce. A to nejen nákladů na jejich třídění, recyklaci a skládkování, v ceně se odráží také všeobecné zdražování zboží a služeb,“ sdělila mluvčí břeclavské radnice Ivana Solaříková. V Břeclavi, stejně jako ve Znojmě, platili lidé dosud šest stovek ročně.

V Židlochovicích budou obyvtelé města nově platit za rok dvanáct set korun. „Hlavním důvodem jsou výrazné náklady spojené s likvidací odpadů. Nárůst se týká nejen nákladů na třídění, recyklaci a skladování, ale je ovlivněný také inflací a obecným zdražováním zboží a služeb. Nová vyhláška bude platit již od začátku příštího roku,“ sdělili zástupci radnice na městském webu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jezdíte autobusem po Znojmě? Od neděle budou platit nové jízdní řády

Zdroj: Deník/Ilona Pergrová