Častější vyvážení si podle starosty Znojma Jakuba Malačky vynutily přeplněné kontejnery. „Některá místa byla často přeplněná, proto je nyní vyvážíme i několikrát do týdne. Kromě svozů pondělí, středa, pátek jsme přidávali i neděli právě pro ta nejvytíženější místa,“ uvedl Malačka.

Náklady se tak za letošní rok vyšplhaly na necelých padesát milionů korun. „Na místním poplatku jsme vybrali o jednatřicet milionů méně,“ spočítal Malačka.

Přesto se pro obyvatele města nic nezmění, za odpad zaplatí i v novém roce stejně, šest set korun za osobu a rok. Zbytek doplatí město z rozpočtu. „Nechceme přenášet náklady na občany víc, než je pro většinu z nich únosné,“ ujistil starosta Znojma.

Zastupitelé schválili na posledním zasedání také novou vyhlášku o místním poplatku za obecní systém odpadového hospodářství, nahrazuje tu dosavadní. Jedná se ale pouze o kosmetické úpravy, které vyžaduje novela zákona.

Mění se například dřívější pojmenování poplatku, rozšiřuje ale také okruh poplatníků. „Nově poplatek uhradí nejen fyzické osoby, ale také ty právnické vlastnící například byt, rodinný dům nebo stavbu pro rodinnou rekreaci, ve kterých není přihlášená žádná fyzická osoba a stojí na území města. Od poplatku jsou nově osvobozeny také osoby, které jsou omezeny na osobní svobodě s výjimkou lidí vykonávajících trest domácího vězení,“ upřesnila mluvčí radnice Simona Chmelíková. Poplatek musí Znojemští zaplatit nejpozději do konce června.