Nejvíc v lékárně a nejméně po hospitalizaci chtějí pacienti znojemské nemocnice, aby za ně zdravotnické regulační poplatky platil kraj. Podle statistik nemocnice ale počet zájemců o darovací smlouvy roste.

„Za první měsíc od rozhodnutí zřizovatele přijalo darovací smlouvu sedmdesát procent pacientů v nemocniční lékárně, šedesát procent v ambulancích a zhruba polovina na lůžkových odděleních,“ vypočítal mluvčí znojemské nemocnice Pavel Jajtner.

Zavedení dodatečné administrativy s vydáváním smluv zvládla podle něj nemocnice bez problémů.

„Troufám si říct, že jsme se dobře připravili a vyplatilo se to. Pacienti dostanou smlouvu, pokud o ni požádají, už v ambulanci. V lékárně už nic vypisovat nemusejí,“ dodal Jajtner.

Oproti zkušenostem z jiných krajů nezaznamenala lékárna ve znojemské nemocnici dramatický nárůst zákazníků. „V prvních dnech možná dosahoval dvaceti procent, ale nyní můžeme mluvit o desetiprocentním nárůstu. Lékárna provoz zvládá, přibylo místo pro obsluhu,“ konstatoval Jajtner.

Spojené konkurence nemocničních lékáren a velkých lékárenských řetězců v supermarketech se před měsícem hodně obávali znojemští lékárníci. „Pokles jsme určitě zaznamenali, zhruba to ale odpovídá údajům z nemocnice. Podle mých zkušeností si zkrátka lidé vybrali. Někteří poplatky platit chtějí, jsou i tací, kteří změnu vůbec nezaznamenali, “ řekla předsedkyně okresní lékárenské komory Zora Zoubková.

Jak dodala, soukromé lékárny poplatky vybírají dál a zákazníky se snaží udržet výhodnými cenami na vybraný sortiment léků. „To jsme dělali už dřív a lidé vědí, že regulační poplatek je drobnost ve srovnání s doplatky, které by za takové léky museli jinak platit,“ dodala Zoubková.

Placení regulačních poplatků v nemocnici krajem neovlivnilo podle šéfa okresního sdružení praktických lékařů Karla Hulána ani pacienty v ordinacích praktiků.

„Lidé respektují, že nejsme krajské zařízení. Tudíž pro nás platí zákon, a proto poplatky vybíráme. Stále také posílám pacienty za odbornými lékaři tak, jak jsem byl zvyklý. Nestává se, že by lidé požadovali, abych je poslal za lékařem, který spadá pod nemocnici,“ dodal Hulán.

Podle jeho slov ale poplatek za návštěvu v ambulanci není hlavní potíž. „Třicet korun lidem ani tolik nevadí. Problém vidím v tom, že jsou špatně nastavené a příliš vysoké poplatky za léky. Nemají regulační funkci. Zejména u starých lidí, kteří berou řadu léků na předpis a jen úhrady poplatků jdou u nich do stokorun,“ poznamenal Hulán.

Hrazení regulačních poplatků v krajských zdravotnických zařízeních za pacienty schválili krajští radní koncem ledna a to formou darovací smlouvy mezi krajem a pacientem. Loni znojemská nemocnice na poplatcích vybrala patnáct milionů korun. Krajští zastupitelé na placení poplatků v rozpočtu kraje vyčlenili celkem pětasedmdesát milionů.