Špuntům nechybí odhodlání. Úvodní přednášku akce Pojď hrát hokej pojímají organizátoři z mládežnického oddílu Orlů zábavnou formou. Trenér mládeže Petr Kolečkář se budoucích Jágrů či Voráčků táže, jakou postavičku má Český hokej (dříve Český svaz ledního hokeje – pozn. red.) ve svém logu. „Lvík,“ vykřikuje jeden z přítomných chlapců.

Kolečkář navazuje otázkou, zdali děti znají maskota klubu z města nad řekou Dyjí, hrajícího mezinárodní soutěž EBEL. „Lev,“ opakuje holčička s králem zvířat na hrudi.

„Ne,“ říká kouč. „Dneska ho uvidíte,“ navazuje hlavní stratég přípravek.

„Orel, je to Orel,“ hlásí se urputně rusovlasý chlapec.

V místnosti plné lidí je cítit nervozita. Všechny děti se už vidí na kluzké ploše o pár pater níže. „Mamí, kdy už půjdeme bruslit?“ ptá se se slzami v očích hošík v lyžařské helmě.

Maminka jej uklidňuje, že již za chvíli okusí své první krůčky na ledě. „Pan trenér nám říká důležité věci, abychom tě mohli přihlásit, víš,“ snaží se matka v péřové bundě zklidnit svého potomka.

PŘES DVĚ STOVKY DĚTÍ

Znojemský oddíl hokejové mládeže dle Petra Kolečkáře v současnosti trénuje mezi patnácti až dvaceti trenéry. Polovina z nich de facto na plný úvazek. „Aktuálně máme v mládežnické odnoži přes dvě stě dvacet dětí. Často se to mění. Počty v posledním období spíše rostou,“ prozrazuje Kolečkář.

Akce Pojď hrát hokej má mezi dětmi projevit zájem o sport a rozvíjet jejich osobnost. „Pokud dítě nedisponuje výbavou, je možno si ji po domluvě s naším předsedou, panem Caklem, v prvních měsících i letech zapůjčit,“ ubezpečuje Kolečkář rodiče.

Nedočkavé ratolesti konečně schází schody do šaten, kde se oblékají. Již za moment začnou nabírat první zkušenosti s hokejkou v ruce. Pomáhat jim u toho bude i asistent hlavního stratéga A-týmu Jiří Beroun.

První moment na opravdovém kluzišti zažívá i malý Miloš Škrob. „Těším se hodně,“ shrnuje své pocity hoch, jehož doprovází otec Květoslav.

Ten dříve hokej hrával. „Nastupoval jsem odmala a kluk ho chce taky hrát,“ sděluje starší ze Škrobů.

REÁLNÝ LED

Mezitím jeho syn vstupuje na ledovou plochu a v očích mu je vidět upřímné štěstí. Miloš Škrob nestojí na bruslích poprvé. „Zkusil si to na umělém povrchu v centru města na Horním náměstí. Dneska to je jeho premiéra na reálném ledě,“ pronáší hrdě Květoslav Škrob.

Děti se baví. Některé z nich nejistě cupitají za asistence kovové konstrukce po kluzišti. Jiné zkušeně brousí obloučky. Ke střídačce přijíždí i Miloš Škrob. Hokeji by se v budoucnu chtěl věnovat naplno. „Nevím, jestli budu hrát za Orly. Chtěl bych spíš hrát za Kometu,“ směje se hošík, otáčí se a míří vstříc dalšímu dobrodružství.

Polovinu hřiště obsadily starší děti, které již nějaký pátek hokej za Orly hrají. Sportovní odpoledne v Nevoga aréně pokračuje až do večerních hodin.