„V té době složení dechové hudby Dubňanka volalo po změně stejně jako její repertoár. Kapelník Petr Kadaňka mne požádal o spolupráci,“ popisuje své působení v Dubňance Pavel Jech.

V současnosti kapelu tvoří dvanáct hráčů, tři zpěváci a nezbytný zvukař.
„Stále větší obliba Dubňanky a s tím spojená četnější vystoupení má jistě na svědomí umělecký vedoucí Bohumír Kameník z Brna. Každý týden pravidelně zkoušíme a připravujeme se na vystoupení,“ dodává.

Hudební vzdělání získal na základní umělecké škole Gustava Mahlera v Humpolci. Následovalo studium na Konzervatoři v Českých Budějovicích, kde se věnoval hře na pozoun.

„Nejdůležitější je praxe. Tu jsem získával v kapelách, jako jsou Božejáci, Budvarka, Vysočinka, Pražští muzikanti, Šohajka, Lácaranka a nynější Dubňanka. Velkým hudebním vzorem v mládí se mi stal můj starší bratr. Věnuje se také dechové hudbě a ukázal mi správnou cestu a směr. Rodiče měli vždy pro mé muzicírování velké pochopení a projevovali nadšení z každého úspěchu,“ vzpomíná hudebník.

Kromě zpěvu a pozounu zvládá Jech také moderování. „Ve všech kapelách, kde jsem dosud působil jako zpěvák nebo hráč na baskřídlovku, jsem začal také vystoupení uvádět a moderovat. Mimo vystoupení Dubňanky prokládám mluveným slovem také několik festivalů dechových hudeb. Mám z toho velkou radost,“ pochvaluje si Jech.

Před šesti lety pořádal poprvé Dobřínský dechfest.
„V nedalekých Dolních Dubňanech právě hostovala kapela z Holandska, která si chtěla ještě zahrát před publikem. Holanďané milují moravskou dechovku. Oslovili jsme ještě další hudební soubory a festival vznikl naprosto spontánně,“ přibližuje.

Díky němu přijíždí do vsi každoročně asi pět set návštěvníků. V rámci festivalu připravujeme také ochutnávku vín. Tentokrát se představí vinařství Mádl z Velkých Bílovic,“ pozval příznivce dechovky pořadatel.