Kdo z výrobců ovládá toto umění nejlépe a nasadí si letos pomyslnou korunu krále proslulé znojemské pochoutky zjistí zájemci na Slavnostech okurek v létě.

Vítěze už znají organizátoři soutěže a slavností ze Znojemské Besedy. V pátek ho odborná porota vybírala v nových prostorách Centra Louka ve Znojmě. O titul se ucházelo 22 výrobců. „Soutěž vyhlašujeme vždy na jaře, kdy porota vybere ty nejlepší vzorky od velkovýrobců i těch menších. Výsledky oznámíme na Slavnostech okurek 5. srpna na ulici Hradní,“ neprozradil podle pravidel František Koudela, ředitel Znojemské Besedy.

Dobrovolnic v Žeroticích sázeli javory, lípy a slivoně.
Lípy, střemchy, slivoně i javory. Žerotičtí sázeli stromy

Členové odborné poroty čítající na dvacet členů vybírali královské i výběrové okurky. Nechyběli v ní akademičtí a výrobní odborníci, vinaři a zástupci města. Hodnotili vzhled, vůni, konzistenci, chuť a harmonii. Vše v bodové škále a s anonymní uváděním vzorků. „Ačkoliv se část pěstování a zpracování okurek přenesla ze Znojma do jiných regionů, tak si moc vážím právě těch, kteří tuto tradici Znojmu vracejí, a kteří s námi soutěž připravují,“ ocenil Koudela.

V loňském roce si titul Královská okurka odnesli ze slavností manželé Zuzana a Otto Boudovi. Už poněkolikáté za sebou.