Stejně jako někteří další starostové menších měst regionu. Podle nich mu pomáhá i to, že je současně hejtmanem Jihomoravského kraje. „Já si spolupráci s panem hejtmanem Haškem nemohu vynachválit. Velice úzce spolupracujeme ve snaze zachovat Slovanskou epopej v Moravském Krumlově. Městu výrazně pomohl i v podpoře hasičů a kultury,“ uvedl starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina.

Problém podle něj není ani v Haškově politickém zabarvení. „Politiku neřešíme, přestože já jsem člen TOP 09 a on ČSSD. Promptně naopak řešíme konkrétní pracovní úkoly,“ doplnil Třetina.

Podobně vidí spolupráci s Haškem i miroslavský starosta Augustin Forman. „Protože jsem členem hejtmanovy poradní protikrizové skupiny politiků a ekonomů MOZEK, jsem osobně na kraji poměrně často. A právě na krajském úřadě nejčastěji řeším konkrétní věci,“ řekl Forman.

Neviditelná činnost

Prakticky zcela opačně vnímají Haškovo angažmá znojemští opoziční politici. „Činnost poslance a hejtmana Haška pro Znojemsko za uplynulý rok je pro mě neviditelná. Osobně jsem jeho kancelář nenavštívil, takže nemohu posoudit, jak často a s jakými úkoly v ní pracoval,“ sdělil občanský demokrat Jiří Kacetl.

V otázce lepšího železničního napojení Znojemska na celostátní síť, se kterou se na Haška ještě na podzim 2010 coby dosluhující znojemský radní obrátil, nedošlo, podle Kacetla, ze strany kraje k žádnému obratu. „Jediné, co mi při zmínce o panu Haškovi vytane na mysli, je jeho nevkusně vůdcovsky pojatá a přehnaná sebeprezentace v Listech jižní Moravy a velmi podivné okolnosti, za kterých na jakési bezvýznamné škole na Slovensku získal rigorózní titul JUDr,“ shrnul Kacetl.

Více si od Haškova působení ve Znojmě slibovala i komunistická senátorka Marta Bayerová. „Když tu otevřel kancelář, doufala jsem, že by mohl prosadit opravu silnice z Brna. To se ale zatím nestalo. Kdyby dokázal jenom tohle, nic víc by dělat nemusel. Jinak jako senátorku mě zve na různé akce, ale hlavně do Brna,“ řekla Bayerová.

Hejtmanův chráněnec

Naposledy se Hašek Znojmu vyhnul při letošním historickém vinobraní, přestože se ho měl původně zúčastnit. Nakonec dal ale přednost konkurenční akci v Mikulově. Spekulovalo se o tom, že důvodem byla vynucená rezignace předchozího znojemského starosty Zbyška Kaššaie jen pár dní před vinobraním. Kaššai byl totiž hejtmanovým chráněncem.

„Návštěva vinobraní panu hejtmanovi nevyšla z programových důvodů, volali jsme si kvůli tomu. Chápu, že toho má na starosti spoustu. I já mám problém stíhat všechno včas,“ je si vědom hejtmanovy vytíženosti starosta Znojma a Haškův spolustraník Vlastimil Gabrhel.

„Na druhou stranu hejtman Znojmu výrazně pomáhá ve třech oblastech. A to jsou sociální služby a budování nového domova pro seniory, krajská nemocnice a její rekonstrukce a školství a jeho optimalizace. Tam z mého pohledu není příliš šťastné spojení obchodní akademie s gymnáziem s pedagogickou školou. Věřím ale, že jde o systémové řešení v rámci celého kraje,“ doplnil Gabrhel.

Na ulici i při akcích

Podle samotného Haška funguje jeho poslanecká kancelář ve Znojmě ve standardním režimu. „V pondělí a ve čtvrtek je přítomna asistentka. Občané u ní mohou nechávat své podněty, stížnosti či žádosti o pomoc. Snažím se být ve znojemské kanceláři co nejčastěji. Pokud mi to pracovní povinnosti nedovolí, zajedu do Znojma i mimo oficiální úřední dny mé kanceláře. S lidmi se potkávám na ulici i při oficiálních akcích,“ tvrdí jihomoravský hejtman.

„Byl jsem zvolen za celý Jihomoravský kraj, a proto mi velká většina lidí, zejména mladých, pošle své podněty prostřednictvím e-mailu či facebooku. Každý z nich má své vlastní priority a přání a ne všem jde vždy vyhovět a najít řešení. Některé jsou nereálné ,“ sdělil Hašek.
„Pro mě je to však perfektní zpětná vazba, kdy se dozvím, jaké problémy tíží nemocnice, kde je špatná a zdevastovaná silnice, ale i to, že babičce někdo ukradl slepice. Lidé mají právo chtít po nás politicích zlepšení své situace a napravení škod, či ústrků,“ dodal.

Spolupráci s Haškem si pochvaluje jeho stranický kolega Ladislav Skopal. „Spolupracujeme především v otázkách zemědělství, a to i co se týče okresu Znojmo. V červenci jsme spolu byli v Horních Dunajovicích, pak jsme pokračovali dál na Břeclavsko a Hodonínsko. Naposledy jsme řešili letošní žně,“ shrnul druhý poslanec za Znojemsko Ladislav Skopal.

„V poslední době v parlamentu společně bojujeme i za dokončení dopravních staveb jako je obchvat Znojma a Lechovic. A to přesto, že ministerstvo dopravy dostalo méně peněz. On jako předseda asociace krajů bude moci výrazněji tlačit na to, aby alespoň některá z těchto akcí vyšla,“ dodal Skopal.