Informace o připravovaném uzavření Dukly exkluzivně získal Deník. „Mohu potvrdit, že majitel plánuje rekonstrukci konferenčního a společenského centra, které chce přestavět na byty. O náhradních prostorách pro pořádání hudebních a společenských akcí budeme jednat s vedením města. Zatím ale žádná alternativa neexistuje,“ potvrdila Ilona Irmannová, manažerka společnosti Gato production, která akce organizuje a má prostory v pronájmu.

Znojemští mohou být v klidu ještě tuto a zřejmě i příští sezonu. „Majitelé nám sdělili, že k uzavření provozu má dojít na jaře v roce 2025, do té doby budeme akce v Dukle pořádat. Už nyní ale musíme řešit náhradu. Kromě velkokapacitního sálu potřebujeme i nové skladovací prostory,“ chce být připravená Irmannová.

Přípravy rekonstrukce začaly projektovou vizualizací. První návrhy zveřejnili v těchto dnech představitelé znojemské radnice.
Přeměna slavného Hotelu Znojmo, podívejte se na první vizualizace

Variantou by mohla být oprava kdysi slavného Hotelu Znojmo, jinak místními nazývaného Domečku v Pontassievské ulici. Budovu za tím účelem koupilo město od České spořitelny už v roce 2018. Plány na přestavbu se poslední dva roky zabývalo minulé vedení radnice a nechalo vypracovat projekt i vizualizace. Česká spořitelna, která budovu několik let dál užívala, ji podle smlouvy opustila na konci září.

V letošním roce nové vedení města ještě se zahájením rekonstrukce Domečku ale nepočítá. Důvodem jsou peníze. „V koalici panuje shoda na tom, aby Domeček sloužil svému původnímu účelu. Tedy aby v něm vzniklo kulturně-společenské centrum s reprezentativním sálem. Část objektu by mohla fungovat například jako komerční prostory k pronájmu,“ ujistila starostka Ivana Solařová.

Je podle ní však třeba aktualizovat projekt a získat dotaci. „V tuto chvíli není možné takto nákladný záměr utáhnout z rozpočtu. Bude nutné vyřešit také dopravu v okolí a především potřebné kapacity pro parkování,“ zvažovala Solařová.

Jízdárna v Louce

Ohledně budoucnosti společenského sálu v Dukle bude vedení radnice jednat v nejbližších dnech. „Otázka Dukly je tak stále otevřená. V každém případě se už teď snažíme hledat alternativy, aby byl zajištěn společenský sál v případě jejího uzavření. Než dojde k vybudování nového kulturně-společenského centra, potažmo tanečního sálu přímo ve Znojmě,“ zmínila starostka.

Ve hře je podle ní také Jízdárna v Louce, na jejíž celkovou rekonstrukci očekává město připsání dotace. „Pokud vše dobře dopadne, mohlo by zde na konci příštího roku fungovat kulturní centrum vhodné pro menší společenské akce či koncerty,“ naznačila Ivana Solařová.

Obsah sedmi schránek ukrytých ve věži radnice ve Znojmě.
Dokumenty z radniční věže ve Znojmě si mohou lidé nově prohlížet na webu

Budova někdejšího hotelu v centru Znojma skrývá velký sál v přízemí, kde by měl vzniknout parket, pódium i zázemí pro personál. Velké prostory se nachází i v patře budovy. Naposledy v něm Znojemští tančili před více než třiceti lety. „Slavné plesy v Domečku jsem zažil v osmdesátých letech jako mladý kluk, který vypomáhal babičce s věšením kabátů v šatně. Nebo u dědy v recepci. Bavilo mě pozorovat čilý plesový ruch, lidi veselé a rozjařené, prolínající se zvuk několika kapel, korzující davy mezi salonky a přísálími, které nesly názvy jako Růžový, Myslivecký, Svatební či Herna,“ vzpomněl už dříve znojemský historik a současně zastupitel, Jiří Kacetl.