Pobočky naší společnosti ve vaší obci jsou ztrátové, proto je chceme nahradit jinou formou doručování zásilek. Takový vzkaz posílá vedení České pošty do Lechovic a překvapivě také do městyse Vranov nad Dyjí. O rušení některých svých kamenných poboček uvažovala pošta již před dvěma roky.

Vedení pošty má seznam šesti desítek poboček v celé republice, které by chtěla zrušit. Slibuje však, že podmínkou jejich zrušení je souhlas místních samospráv.

„Seznam obcí, který jsme zveřejnili, neobsahuje seznam poboček ke zrušení, ale výčet poboček, ve kterých chce pošta vést jednání se zástupci obce o možnostech změny formy poštovní obsluhy. Jde o projekt Pošta partner,“ uvedla mluvčí České pošty Marta Selicharová. Dodala, že nejde o rušení poboček v zemi, ale jejich optimalizaci.

„Na jednání se zástupci Svazu měst a obcí jsme se v únoru zavázali, že vytipované obce budeme informovat o zamýšlené změně nejméně půl roku předem. To jsme splnili. Následně dostanou starostové dopis s informací, že je navštíví zástupce pošty a bude je informovat o možnostech služby Partner,“ doplnila mluvčí.

Česká pošta údajně obcím nabídne možnost, že poštovní služby bude v rámci projektu Partner poskytovat například obecní úřad, místní prodejna, restaurace či čerpací stanice.

Starostu Vranova nad Dyjí podobné úvahy vedení pošty nadzdvihly ze židle. „S tím kategoricky nesouhlasíme. Pokud by chtěli celé Vranovsko zakopat, pak ať takto jednají. My však budeme trvat na tom, aby pošta u nás zůstala zachovaná. Rozhodně nepřistoupíme na žádná provizoria. Uděláme pro zachování pošty maximum včetně písemné apelace na ministerstvo vnitra,“ reagoval Lubomír Vedra.
Dodal, že Česká pošta již dříve omezila služby ve Vranově. „Upřednostnili v rozvozu zásilek Šumnou před námi. Už to nás zarazilo,“ řekl Vedra.

Ve Vranově chce pošta nabídnout službu Partner 2. „Chceme vedení městysu navrhnout fungování prakticky plnohodnotné pobočky České pošty. Máme zkušenosti že tam, kde ke změnám došlo, je lidé ocenili. Mohou si například mnohdy vyzvednout zásilku později než dosud,“ naznačila Selicharová.

Dopis, ve kterém Česká pošta avizuje budoucí jednání s představiteli obcí již dostal nejen starosta Vranova, ale také jeho kolega z Lechovic. „Přišel mi včera. Pošta v něm informuje, že nás osloví jejich zástupce. Není to ale nic nového pod sluncem. Už před dvěma roky za námi pošta přišla s podobným projektem,“ přiblížil Josef Juráček.

Lechovičtí již dříve s poštou chtěli jednat. „Řekli jsme jim, že jsme schopni nabídnout prostory, když nám dají bližší informace. S tím to však skončilo a nic dalšího jsme neřešili,“ nastínil Juráček.

Pokus o zrušení své pošty zažili již před lety například ve Vémyslicích. Pošta zde však funguje dodnes. „Je to tak. Zkoušeli zrušit poštu i u nás. Měli jsme vážné obavy, ale nakonec jsme ji ubránili. Pokud si vzpomínám, ve vedení pošty tenkrát došlo k nějaké personální změně a ti noví lidé rušení zarazili. Nyní nemám žádné informace o tom, že by naši poštu chtěli zavřít,“ sdělil starosta Vémyslic Milan Doubek.

Dodal, že rušení pošt na obcích je chybou. „Je to rozhodnutí úředníků, kteří neví, o čem vlastně rozhodují. Prostě šetří na špatném místě,“ zakončil Doubek.