Nejen plánovaným uzavřením svých poboček v Lechovicích a Vémyslicích na Znojemsku hodlá Česká pošta šetřit náklady. Od října se má omezit provozní doba i na desítkách dalších pošt po celé jižní Moravě. Vedení státní firmy zatím tají, kterých obcí se úsporná opatření dotknou. Redaktorům jihomoravských Deníku se už ale podařilo najít třicet poboček, kde bude zkrácena úřední doba u přepážek.

„Víme o tom, že se pracovní doba na poště zkrátí od prvního října o hodinu denně. To znamená, že bude na poště delší polední pauza,“ řekla účetní obecního úřadu Hostim Eva Formánková.

Poštu využívá hodně lidí. „Mezi nimi jsou i klienti Domova důchodců a drobní podnikatelé. Odpoledne bude otevřená do čtyř hodin, tak jako dosud. Pokud by se však měla zrušit, obec by proti tomu velmi protestovala,“ dodala Formánková. Zkrácení pracovní doby pro veřejnost o jednu hodinu dopoledne postihne i Grešlové Mýto. „Jsme moc rádi, že nám ji nezruší úplně,“ komentovala lakonicky záměr pošty účetní místního obecního úřadu Zdenka Bloudíčková.

Podobné omezení dopolední pracovní doby postihne pravděpodobně i Šafov a Strachotice. Pošta je velmi využívaná. Jezdí sem lidé z Derflic, Slupu, Oleksoviček i Micmanic. Zkrácení otevírací doby nám přinese jisté problémy. I když poště do provozní doby mluvit nemůžeme, budeme se snažit podpořit její prodloužení,“ řekla ale starostka Strachotic Eva Vaculová.

Zkrácení otevírací doby se dotkne nejen lidí z okolí, ale i samotných pracovníků pošty. Mnoho jich nyní volí mezi dojížděním na jinou poštu, zkráceným úvazkem a odchodem. Starostové se perou o každou hodinu odpoledne na poště navíc a lidé se děsí dlouhých front.

Mluvčí České pošty Ivo Mravinac odmítl říct, ve kterých vesnicích se budou měnit služby na poště. „Žádný jejich seznam neexistuje. Také proto, že za týden už by mohl být jiný. Omezování otevírací doby je úplně normální provozní věc. Zatím se bude zkracovat otevírací doba na pětadvaceti poštách na Jižní Moravě,“ uvedl Mravinac.

Ředitel odboru poštovních služeb českého telekomunikačního úřadu Eduard Prandstetter o změnách nic nevěděl. „Nemají povinnost nám o tom říkat. Měli by o tom však informovat veřejnost,“ myslí si.