Nedoručená poštovní zásilka nebo balík se brzy může prodražit lidem z Hrádku. Pošta je v současné době v soukromém objektu, ze kterého jí dal vlastník výpověď. Řešení nyní hledá vedení obce.

„Poštu chceme v Hrádku rozhodně zachovat. V nejbližším okolí sice jsou pobočky v Jaroslavicích a Dyjákovicích, pro starší lidi by však mohl být problém se tam dostat,“ uvedl starosta hrádku Ondřej Kubic.

Hrádečtí proto plánují velkou rekonstrukci jednoho obecního domu.

„Do něj pak poštu přestěhujeme. Našli jsme i místo, kde bude pobočka pošty v provozu po dobu oprav,“ upřesnil Kubic. Rekonstrukce budovy by, podle jeho slov, měla začít během měsíce května nebo června. Odhadované náklady dosáhnou dvou milionů korun. „Obec výdaje zaplatí výhradně ze svých zdrojů,“ dodal starosta.

Vedení státního podniku Česká pošta o problémech v ví.

„Pobočka pošty v obci Hrádek je v soukromých prostorách a ke konci března majitel vypověděl smlouvu. Víme o tom, že obec má náhradní objekt, který právě opravuje. Jakmile rekonstrukci dokončí, pobočka pošty se tam přestěhuje,“ řekla pracovnice odboru komunikace České pošty Monika Štěpánová.

Zásilky dostanou

Jak dodala, provoz bude v době stěhování přerušen pouze na nezbytně dlouhou dobu. „Klientů české pošty se však tato změna nijak nedotkne,“ doplnila Štěpánová.

Do nových prostor se bude stěhovat i pošta v městysu Blížkovice. „Současné prostory jsou nevyhovující. Proto se od prvního června pobočka pošty přestěhuje do nově opravené budovy radnice, kde budou pro poštu tři místnosti“ řekla starostka Blížkovic Šárka Ježková. Celkové náklady na opravu budovy dosáhly jednoho milionu tři sta tisíc korun.

„Stěhování do nového přinese hlavně zkvalitnění pracovního prostředí a bezbariérový přístup,“ popsala mluvčí.

Loňské zrušení pobočky pošty se dotklo obyvatel Bítova. Česká pošta chtěla pobočku zachovat, ovšem ne celoročně. To se nelíbilo místnímu starostovi. „Pro trvale žijící lidi by to nemělo význam. Nemá smysl jim otevřít poštu jen v létě, když v zimě budou muset jezdit až do Uherčic nebo na Šumnou,“ sdělil starosta Svatopluk Steffel. „Pošta u nás byla v nájmu a držet jí po zbytek měsíců prostory, by pro nás bylo ekonomicky nevýhodné. Chtěli jsme tu mít služby po celý rok,“ dodal Steffel.

U sousedů nelze

Svoji špatnou zkušenost s poštou má Pavel Mužný.

„Pošta v Boroticích vůbec není. Jenže si nemůžeme zásilky vyzvednout v sousedních Lechovicích nebo Božicích, ale musíme jet až do dvacet kilometrů vzdálených Jiřic u Miroslavi,“ svěřil se Mužný.

Státní podnik Česká pošta má na Znojemsku více než padesát poboček, které zajišťují dodání zásilek do téměř stopadesáti vesnic, městysů a měst regionu.