Zhlédnout divadelní představení, zajít na rockový festival, pokochat se pohledem na vlak tažený parní lokomotivou nebo se pobavit na galavečeru sektu. Takové jsou nejzajímavější akce tohoto víkendu.

Vrcholem letošního léta na Vranově je jistě Galavečer sektu Lechovice, který se už pravidelně uskuteční na pláži místní přehrady. Zábavný program začne dnes v pět hodin odpoledne. Slavnostní zahájení pak bude následovat v sedm hodin. „Bohatý program odstartuje folklorní seskupení Ondráš, dále vystoupí Vikomti, The Beatles Revival Band nebo Ready Kirken. Je připravena i sommeliérská soutěž, předání šeku Centru Paraple a večer vyvrcholí výlovem sektů ze dna přehrady a ohňostrojem,“ popsala manažerka Vinných sklepů Lechovice Jana Zahradníčková.

Již čtvrtý ročník divadelních dožínek se uskuteční dnes v budově sokolovny v Dobšicích. Sejdou se zde amatérské, ale i profesionální divadelní spolky z celé republiky. „Akci pořádáme hlavně proto, aby se divadlo zviditelnilo, pozdvihlo a aby také dostali možnost amatéři, kteří se divadlu věnují. Chceme, aby přišlo co nejvíce lidí a proto je i vstupné dobrovolné,“ uvedla režisérka Martina Výhodová. Dodala, že se lidé mají na co těšit.

„Dopolední představení budou patřit dětem. Odpoledne se návštěvníci akce mohou těšit na program v podobě prezentace automobilů. Na tu navazuje hra s autíčky pro děti. Dobrodružství s kejklířem Martinem prožijí malí i velcí. Dále se představí loutkové divadlo s překvapením,“ doplnila Výhodová. Slavnostní zahájení je naplánováno těsně před devátou hodinou ranní.

Pára, starodávná lokomotiva a projížďka vlakem. To vše nabídne dnešní 140. výročí vzniku hlavní železniční tratě na jihu Moravy. „Součástí oslavy bude vystoupení mažoretek, prezentace dalšího osudu lokální dráhy do Jemnice nebo výstava vláčků a modelů kolejišť. Po celý den bude zajištěno občerstvení, hudba i hry pro děti,“ řekl jeden z hlavních iniciátorů akce Jiří Kacetl.

Vlak projede devadesátikilometrový úsek z Okříšek přes Moravské Budějovice, Šumnou, Znojmo až do Retzu a zase zpět. „Na své cestě bude zastavovat ve všech stanicích a zastávkách. Jízdenky bude možno zakoupit pouze ve vlaku a platí pro ně speciální tarif,“ dodal Kacetl.

Zvláštní parní vlak vyrazí deset minut po deváté ráno z Moravských Budějovic, do Znojma dorazí v půl jedenácté, a čtvrt hodiny před polednem bude pokračovat do Šatova a Retzu. Opačným směrem pak vlak vyjede ve dvě hodiny odpoledne ze Šatova. Do Znojma dorazí o dvacet minut později a na cestu do Moravských Budějovic se vydá deset minut po půl čtvrté.

Fanoušky rockové hudby roztančí v areálu Louckého kláštera festival Fest von Louka. Na druhém ročníku vystoupí kapely jako Radium.nfo, Gadjo.cz, Los Perdidos nebo N.O.D.U.R., Mashy Muxx a Cochise. „Pro Znojmáky bude asi nejpřitažlivější osmičlenná kapela Radium.nfo se známým znojemským rodákem Jiřím Schneiderem, který hraje na basovou kytaru,“ naznačil jeden z hlavních organizátorů Roman Zvěřina. Koncerty doprovodí i speciální efekty s videoprojekcí nebo čajovna. „Vstupné je sto dvacet korun v předprodeji, na místě pak sto padesát korun. Takže doufám, že si k nám lidé cestu najdou,“ dodal Zvěřina.

Festival Fest von Louka startuje již dnes, první songy zazní ve tři hodiny. Další víkendové vyžití nabízí trhy ve Višňové, hody v Kyjovicích nebo výstava veteránů ve Vranově nad Dyjí.