„Kvůli bezpečnosti tam chceme mít kamery na vjezdu a výjezdu z Kasáren, které pak spočítají průměrnou rychlost za jízdu celým úsekem obce,“ sdělil Malačka.

Znojemští strážníci oproti tomu měří rychlost jízdy ve městě již asi rok. Kolik korun za tyto přestupky putuje do městské pokladny, není jasné. „Tuto statistiku nevedeme," konstatoval ředitel Městské policie Znojmo Ivan Budín.

Ilustrační snímek.
Stát prodal šestnáct pozemků pod garážemi

Také Břeclavští chtějí měřit rychlost. Zprovozní úsekový radar, a to na silnici I/55 pod dálničním mostem. Reagují tak na vážné dopravní nehody a přehršel přestupků v souvislosti s překročením nejvyšší povolené rychlosti. „Momentálně na této silnici projektově řešíme měření rychlosti. Nepůjde o stacionární radar, jaký se nachází například v ulici Na Valtické na výjezdu z města, ale o úsekové měření. Někteří řidiči jej důvěrně znají například z Rakouska,“ potvrdil mluvčí břeclavské radnice Jiří Holobrádek.

Měření by podle všeho mohlo odstartovat již v roce 2020. „Nyní je ještě třeba mimo jiné vypořádat i majetkové záležitosti s několika vlastníky pozemků. To abychom mohli zřídit přípojku elektřiny a položit optický kabel,“ odůvodnil mluvčí Holobrádek.

Na konci března se zde podle informací břeclavských strážníků v průběhu pouhých tří dnů staly hned dvě dopravní nehody. „Pravidelně zde během dvou až tříhodinového měření překročí nejvyšší povolenou rychlost sto padesát až dvě stě řidičů. Nezřídka se zde řidiči řítí více než stovkou,“ poznamenala mluvčí tamní městské policie Lenka Rigó.

Už čtyři roky využívají mobilní radar strážníci v Moravském Krumlově. „Měříme rychlost aut jak v ulicích města a městských částech tak v šesti dalších okolních obcích, se kterými máme veřejnoprávní smlouvy. Neděláme tuto práci kvůli zisku do městské pokladny. Celkové ročně vybereme na pokutách v dopravě kolem sto padesáti tisíc korun," konstatoval šéf moravskokrumlovských strážníků Rudolf Fráňa.