Sleva, cenová bouře, výprodej, cenová bomba… Slogany, díky kterým se chce po Vánocích zbavit přebytečného zboží většina obchodníků. V některých obchodech na Znojemsku se tak dá už nyní sehnat zboží i za třetinu ceny, která platila ještě minulý týden. Většina prodejen ale čeká až na ukončení inventur a první týdny nového roku.

„Vánoční osvětlení vyprodáváme se slevou sedmdesát procent, vybrané vodovodní baterie máme nyní za polovinu původní ceny, některé obklady a dlažby se čtyřiceti procentní slevou. Náš sortiment sice není klasickým vánočním zbožím, přesto jsme před svátky zaznamenali asi dvacetiprocentní nárůst počtu zákazníků. Prodávalo se hlavně elektrické nářadí a samozřejmě vánoční druh zboží,“ shrnul vedoucí znojemské pobočky obchodního řetězce Baumax Alfréd Jeřábek.

Se zlevňováním naopak ještě čekají v obchodním domě Dyje. „Se slevami začneme až po Novém roce. Od pátku druhého do neděle čtvrtého ledna máme inventuru. Pak vybereme určité zboží, které zlevníme,“ řekla ředitelka obchodního domu Alena Zmeková.

Podle místních lidí lze ale přímo ve Znojmě pořídit jen máloco skutečně výhodně. „Místní obchodníci na nějaké razantní slevy moc nejsou. Lepší je vyrazit do velkých obchodních center v Brně, kde se dá opravdu nakoupit za zlomek původní ceny. Ve Znojmě tak maximálně zimní oblečení a boty, něco málo z elektroniky a snad hračky. Mám dojem, že obchodníci nějak výrazně slevy ani nepropagují,“ domnívá se Aleš Kratochvíl.

Cenová bouře

Přímo ve Znojmě přitom skutečně mnoho obchodů nemá vyvěšené reklamní poutače s nabídkou povánočních slev. Na své si tak ale přijdou třeba milovníci módy v obchodě Takko Fashion na Dukelské ulici. Až do sedmého ledna na ně čekají slevy od padesáti do sedmdesáti procent.

V nedaleké prodejně obuvi Reno lákají zákazníky plakátem s nápisem Cenová bouře. Do konce roku tu mohou lidé nakoupit výhodněji o dvacet procent a další vybrané zboží dostat za speciální ceny.

Velké supermarkety nabízejí slevy hlavně na oděvy, hračky a nápoje. V Intersparu na Brněnské ulici na kupující čekají padesáti až sedmdesátiprocentní slevy na oděvy.

V Hypernově na Vídeňské ulici se zase dají výhodně nakoupit alkoholické a nealkoholické nápoje, hračky i oděvy.
V nákupním centru v Hatích již zimní slevy nabízejí. „Se zimními výprodeji jsme začali už devatenáctého prosince. Každý den v roce u nás mohou návštěvníci nakoupit se slevami třicet až sedmdesát procent z původní ceny, před Vánocemi a po nich až s osmdesáti procentní slevou. Před svátky i během nich chodilo do nákupního centra mnohem víc zákazníků, “ uvedla pracovnice marketingu společnosti Freeport Renata Danielowitzová.

Zklamaní zákazníc

Vidina povánočních slev přilákala do největšího nákupního centra na Znojemsku i Veroniku Bourkovou. „Zákazníků bylo v centru opravdu hodně. Většina z nich z Rakouska. Ale slevy mě nijak nenadchly. Čekala jsem, že budou větší a ve více obchodech,“ dodala zklamaně Bourková.

Speciální povánoční slevy naopak nechystá nedaleké nákupní centrum Excalibur City. Přesto sem před i po Vánocích proudí podstatně více lidí než jindy. „Je to tak pokaždé. Není to kvůli tomu, že bychom měli speciální vánoční nabídku. Naše ceny jsou oproti jiným obchodům výhodnější celý rok,“ vysvětlil mluvčí Excalibur City Jiří Čadan.

MONIKA CHODĚROVÁ
DANIEL SMOLA