Kvůli upouštění vranovské přehrady a Nových Mlýnů vystoupala Dyje na první stupeň v Ladné, Trávním Dvoře, Znojmě a Vranově. A také na Svratce v Brně. Odpoledne pak vodohospodáři bdělost ve Znojmě zrušili. „Dnes a zítra má v Jeseníkách a Beskydech napršet až čtyřicet milimetrů srážek. Vzhledem k nasycenosti povodí se dají čekat vzestupy hladin. Nelze vyloučit ani dosažení stupňů povodňové aktivity na dalších místech," sdělila včera mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Meteorologové předpovídají, že déšť na jihu Moravy vydrží do čtvrtka.

Jižní Morava zatím letošnímu řádění povodní uniká, ale pomáhá postiženým oblastem. Jihomoravští hasiči stavěli protipovodňové hráze v Praze, kraj pošle na likvidaci škod milion korun a lidé zakládají dobročinné sbírky.

Mnozí také nervózně sledují burácející proud a vzpomínají na minulé roky, kdy voda zatopila jejich domovy. Už několikrát se s povodněmi potýkali lidé z Podhradí nad Dyjí na Znojemsku. Od neděle s obavami čekají, že Dyje v jejich obci opět stoupne na třetí stupeň, tedy stav ohrožení. „Tentokrát žádná opatření asi nebudou třeba. Voda klesá," ubezpečil včera odpoledne Oldřich Tesárek z Podhradí.

Lituje ale, že u nich ještě není hotová protipovodňová zeď, kterou slibovali vodohospodáři i politici. „Plán je, stavební povolení taky, ale kvůli nedostatku peněz se projekt odložil na neurčito," posteskl si Tesárek.

On i jeho sousedé tak mají obavy, že v budoucnu může voda opět vyplavit jejich domy. „V tomto století už u nás byla povodeň třikrát," připomněl události z roku 2002 a dvojité záplavy v roce 2006.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek včera z pozice předsedy Asociace krajů svolal videokonferenci všech hejtmanů v republice včetně pražského pověřeného primátora. „Dohodli jsme se, že nepostižené kraje darují peníze na odstraňování škod po povodních. Jihomoravskému zastupitelstvu doporučím poskytnutí daru milion korun," sdělil Hašek.

Zveřejnil také adresu povodne2013@asociacekraju.cz, na které lidé a firmy mohou nabízet pomoc. Přišel také s myšlenkou, že na odklízení škod mohou pracovat nezaměstnaní.

V neděli vyrazilo do Prahy z jižní Moravy šestatřicet dobrovolných i profesionálních hasičů.

„Stavěli protipovodňové hráze a večer se vrátili do Brna. Na místě jsou ještě dva střelmistři, kteří likvidovali překážející ponton," sdělil mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Pokud o to postižené kraje požádají, mají hasiči připravenou i záchrannou techniku jako velitelské auto, kontejner nouzového přežití, několik člunů či mobilní čerpací stanici.

Jižní Moravu záplavy zatím moc nepostihly, hasiči vyjížděli jen k několika případům zatopených sklepů na Hodonínsku a odklízeli tam nános bahna na silnici. „Evidujeme spíš zvýšený počet výjezdů k popadaným stromům, což zřejmě souvisí s mokrým počasím," dodal Mikoška.

Charita Vyškov v pondělí zahájila materiální veřejnou sbírku na pomoc lidem zasaženým povodněmi. Potřebné jsou podle Elišky Popelové dezinfekční prostředky, čisticí prostředky na podlahy, okna, nádobí, stavební kolečka, lopaty, krumpáče, vědra, košťata nebo pracovní rukavice. „Aktuálně mapujeme situaci ve spolupráci s ostatními charitami. Budeme vděční za jakékoliv prostředky v libovolném množství. Dárci je můžou nosit do sídla Charity Vyškov v Morávkově ulici," poznamenala za vyškovskou charitu Popelová.