Už dvakrát vás při povodni vyplavila voda a vy se bojíte odjet třeba na delší dovolenou? Teď si ji můžete v klidu zamluvit. Pokud jste tedy na radnici odevzdali vlastní povodňový plán.

„Majitel nemovitosti v něm uvede kontaktní údaje na sebe a rodinu, popíše zabezpečovací práce, které je podle něj potřeba provést, a označí, jakou formu pomoci by uvítal. Na odevzdání měli zájemci čas do konce dubna,“ řekla mluvčí radnice Denisa Šipošová.

Při schůzkách na začátku dubna informoval o smyslu a způsobu vyplnění plánů předseda protipovodňové asociace Jan Papež. Kdo se jich nezúčastnil, měl možnost si informace přečíst ve Znojemských listech. Ty ale vyšly jen týden před vypršením lhůty k odevzdání formulářů.

„Vím, že na městě byly schůzky, kde se mluvilo o povodních. Nic bližšího jsem však neslyšela. Ani jsem nevěděla, že město něco podobného nabídlo. Takový plán bych však stejně neodevzdala,“ řekla Dita Zvěřinová z Krapkovy ulice.

„My jsme domluveni s příbuznými. Ti by v případě, že nebudeme doma a něco by se stalo, všechno zařídili,“ řekla Alena Oprchalová, která bydlí na Melkusově ulici a vytopený dům zažila na vlastní kůži.

Uzávěrka sepsaných plánů byla třicátého dubna. I teď ale mohou případní zájemci plán odevzdat.
„Uzávěrka byla nutná hlavně proto, aby plány mohla projednat povodňová komise. Poté je uloží do povodňového plánu Znojma,“ dodala mluvčí.
Úředníkům se zatím sešlo třicet formulářů. Při povodni v roce 1997 přitom radnice evakuovala ze záplavové zóny tisíce lidí.

Ve chvíli, kdy přijde velká voda, bude s městem spolupracovat policie. „V současné době plány k dispozici nemáme. V případě povodní dostaneme potřebné informace od krizového štábu,“ vysvětlila mluvčí znojemské policie Lenka Drahokoupilová.
Možnost sepsání svého vlastního plánu mají pouze lidé ve Znojmě.

„Ve Vranově nad Dyjí pracujeme na novém povodňovém plánu. U nás se povodně týkají jednotlivců. Na všechny máme telefonické spojení. Podobný systém jako ve Znojmě by u nás neměl smysl,“ řekl starosta Vranova nad Dyjí Lubomír Vedra.