Mnoho z cyklistů to považuje za absurdní. „Je to paradox. Když už svou funkci mají stezky i v názvu, tak mi připadá zvláštní, že na nich vlastně cyklisté nesmí pít. Nikdo nepředpokládá, že se opijí jako zvířata. Když jedou od sklípku ke sklípku a v každém trochu ochutnají, tak rozhodně nikoho neohrožují,“ myslí si například Vratislav Šarapatka z Brna.

S jeho stížností souhlasí jihomoravští sociální demokraté. A tvrdí, že chtějí změnit legislativu tak, aby se cyklisté nemuseli bát postihů, pokud si na stezce opravdu dají pár sklenek vína. „V Rakousku to funguje bez problémů, cyklisté tam mohou mít až 0,3 promile alkoholu. Jenže když přijedou na hranice k nám, už mají problém,“ uvedl poslanec za sociální demokracii Jiří Petrů.

O změnu legislativy se pokouší už několik let i Vinařský fond. „Samozřejmě uvítáme, když naši snahu někdo podpoří. Dosud se nám to nepovedlo prosadit hlavně proto, že všichni tvrdí, že lidé u nás nemají sebekontrolu a když se jim trochu povolí, tak toho zneužijí. S tím nesouhlasím,“ podotkl ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec.

Tolerance alkoholu v Evropě

Podle něj se má Česko snažit zařadit se mezi jiné evropské země, které určité procento alkoholu tolerují i u řidičů. „V Rakousku je to nastavené právě tak. Opilec se totiž stejně o žádný zákaz nestará a rozumní lidé nemají problém poslechnout. Navíc si pak dávají o to větší pozor,“ myslí si Machovec.

Manažer Moravských vinařských stezek Jan Grombíř považuje návrh sociálních demokratů spíš za populistický krok. „Myslím si, že takovouhle změnu zákona parlament nepřijme. Určitě ne, pokud by se týkala jen jižní Moravy,“ pochybuje Grombíř.

O tom, že návrh sociálních demokratů je spíš předvolební tah, je přesvědčený i lídr jihomoravské kandidátky lidovců Stanislav Juránek. „Tahle myšlenka není jejich. První s ní přišel už před lety bývalý starosta Hodonína. A rozhodně potřebuje dlouhou debatu. Očekával bych to proto po volbách a ne před volbami, teď to zavání populismem,“ tvrdí Juránek.

Občanský demokrat a poslanec Václav Mencl se do hodnocení konkurence nepustil. „Nápad je to hezký, ovšem nedovedu si představit jeho provedení. Na veřejné silnici platí zákony pro všechny stejně. Zatím jsem neviděl ten návrh úpravy zákona, takže si na něj počkám a teprve pak si udělám názor,“ podotkl Mencl.

Změnu zákona si nedovedou představit ani policisté. „Nemyslím si, že je takovýhle návrh z hlediska bezpečnosti na silnicích taktický. Na každého člověka působí alkohol jinak a i malé množství může přinést problémy,“ myslí si ředitel dopravní policie Leoš Tržil.