Už ve středověku zásobovala rybník v Černíně řeka Jevišovka, než se při prudké bouři protrhla hráz nádrže. „Myšlenku na obnovu rybníku zvažuje vedení obce už léta, intenzivně se jí věnujeme asi tři roky. Také v anketě na webu obce se k ní přiklonila převážná většina zúčastněných obyvatel,“ přiblížil Zdeněk Veselý, starosta obce, v níž žije zhruba sto padesát obyvatel.

Prvodárci ve znojemské nemocnici.
Znojemská nemocnice přilákala desítky prvodárců. Přinesli jí dvacet litrů krve

Černínští mají hotovou studii, ve svém majetku mají většinu potřebných pozemků. Z místa za obcí by díky rybníku chtěli vytvořit rekreační zónu, jako součást Jevišovického údolí. Vedla by kolem něj stezka propojující tři vesnice. Sen o rybníku s rozlohou asi jeden a půl hektaru, se jim ale vzdaluje. O pomoc požádali stát.

„Obec se na nás obrátila s žádostí o pomoc při dohledání vlastníků a spoluvlastníků dvou pozemků, na kterých plánuje výstavbu rybníka. Ve spolupráci s katastrálním úřadem ve Znojmě, tamním státním okresním archivem, matričními úřady a okresním soudem ve Znojmě se podařilo prokázat, že uvedení majitelé již nežijí. Byl podán podnět k projednání dodatečného dědictví,“ potvrdila Michaela Tesařová, mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Podle starosty Veselého bude proces řízení trvat ještě dlouho. Problém ale Černínským nedělají jen nebožtíci, jejichž dědictví lze časem dořešit. „Jeden současný vlastník pozemku se zatím ještě ani nevyjádřil k tomu, zda nám pozemek prodá. Klade si ale mnoho podmínek, které zřejmě nejsme schopni splnit. Je mezi nimi množství požadavků na vyjádření různých institucí, různé studie. Stálo by nás to v důsledku víc, než celý rybník,“ poukázal starosta.

Podle něj si obec nemůže dovolit investovat do nákladných požadavků, aniž by měla jistotu, že k převodu potřebného pozemku dojde. „Požadavky vlastníka bych přirovnal k plánované stavbě obchvatu Znojma. Dalších devadesát devět procent vlastníků prodej pozemků slíbilo. Projekt pomalu připravujeme, zda se ale rybníku dožijeme, nedokážu říct,“ krčil rameny Zdeněk Veselý.