Nejvíce požárů v přepočtu na obyvatele zaznamenali hasiči loni právě na Znojemsku. Vyplývá to ze z informací zveřejněných v těchto dnech Českým statistickým úřadem.

Ze srovnání okresů Jihomoravského kraje plyne, že k nejvíce požárům v roce 2023 došlo v Brně. Bylo jich 519, tedy 32,4 % krajského celku. „V přepočtu požárů na počet obyvatel však byla nejhorší situace byla v okrese Znojmo, kde na deset tisíc obyvatel připadlo 16,5 požáru,“ poukázala v tiskové zprávě Zuzana Švehlíkové z Českého statistického úřadu.

Sanitka jihomoravských záchranářů v akci.
Dvě auta v sobě a tři zranění u Dobšic. Zaklíněnou ženu museli hasiči vyprostit

Nejnižší „požárovost“ zaznamenali statistici v okrese Vyškov, a to 10,9 požáru na deset tisíc obyvatel. Ve všech okresech nastal meziroční pokles počtu událostí.

Loni likvidovali hasiči na jihu Moravy 1 604 požárů, zranilo se při nich 194 lidí a šestnáct přišlo o život. Přímá škoda způsobená požáry dosáhla částky 526 milionů korun.

Při požáru obytných buněk v Plotní v Brně zemřelo osm lidí.
Až stovky událostí za den: jihomoravští hasiči loni zasahovali po celém kraji

Počet požárů v kraji v roce 2023 meziročně klesl o 469 případů. Byl o 230 případů nižší, než je průměr počtu požárů v posledních dvaceti letech. V Jihomoravském kraji připadlo na deset tisíc obyvatel 13,1 požáru, což byla mezi kraji napříč republikou druhá nejnižší hodnota.

Požáry na jihu Moravy roku 2023 a počet zesnulých

  • Blansko: 141 (bez obětí na životech)
  • Brno – město: 519 (9 zesnulých)
  • Brno – venkov: 293 (2)
  • Břeclav: 156 (2)
  • Hodonín: 200 (2)
  • Vyškov: 103 (bez obětí na životech)
  • Znojmo: 192 (1)

Zdroj: Český statistický úřad

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nejtragičtějších v kraji byl požár stavebních buněk v brněnské Plotní ulici

Zdroj: Se souhlasem HZS JMK