Zavoláte-li od příští středy na tísňovou linku 150, neozve se vám, jako dosud, operační středisko hasičů ve Znojmě, ale přímo v Brně. Pro obyvatele Znojemska se však podle hasičů nic nemění, protože pomoci se stejně jako dosud dovolají na obou tísňových linkách 150 a 112. Pouze při ohlašování události mohou hasiči vyžadovat přesnější místopisné údaje.

Oznámení požáru či jiné události má přísný vnitřní řád.

Operátorovi tísňové linky 150 nebo 112 se na obrazovce počítače při přijetí hovoru zobrazí mapa s místem, odkud hovor přichází, a při volání z pevné linky i adresa volajícího. „Protože volající bývá rozrušený, musí operátor dílčími dotazy upřesnit druh a konkrétní místo události včetně místních názvů, orientačních bodů typu je to vedle autobusové zastávky. Musíme upřesnit i rozsah události. Například: Hoří odpadkový koš, celá střecha domu, u nehody pak počet vozidel a zraněných osob,“ nastínil mluvčí hasičů Jaroslav Haid. Operátor zaznamenává i jméno a číslo volajícího. Pokud je potřeba, událost se upřesňuje ještě zpětným voláním oznamovateli.

„Po zaznamenání těchto údajů operátor zjištěnou informaci obratem předává operačnímu důstojníkovi a na operační středisko policie, případně o události informuje dispečink zdravotnické záchranné služby,“ doplnil Haid.

Nejfrekventovanější volání na nouzové linky je ale podle odborníků na tísňovou linku 155, což je číslo zdravotnické záchranné služby. Sem lidé volají čtyři až pětkrát častěji, než na ostatní tísňová čísla.

Operační středisko zdravotnické záchranné služby funguje také pro Znojemsko už čtvrtým rokem v Brně.

„Přechod do Brna byl bez problémů. I když občas se stále stává, že oznamovatel řekne jen Suchohrdly a neupřesní jestli jsou to ty u Znojma nebo u Miroslavi, takže může vzniknout komplikace,“ řekl šéf znojemské lékařské záchranné služby Arnošt Růžička. Doporučuje, aby ten, kdo volá z mobilního telefonu o pomoc, přístroj po volání zásadně nevypínal. Také operační středisko záchranky mnohdy volá zpět a upřesňuje si místo a další informace.

„Je jen dobře, když se třeba v případě autonehody pokusí volající maximálně přesně určit místo, kam má záchranka přijet. Ideální je říct například: Jel jsem ze Znojma na Brno a asi dva kilometry za Lechovicemi je místo nehody,“ upřesnil Růžička.

Jediné operační středisko, které tak zůstává ve Znojmě, je policejní. Na lince 158 se ozve specialista Policie České republiky a na 156 městský strážník. Také oni ale vždy požadují od oznamovatelů co nejpřesnější údaje.