Radní reagovali na to, že město pozemky někdejších vinic za sedmatřicet milionů nabízelo opakovaně bez výsledku. „Vedení města proto rozhodlo o vypracování nových znaleckých posudků. Znalci při jejich zpracování brali na zřetel, že za původně stanovenou obvyklou cenu pozemky nebylo možné prodat. Navrhované snížení nyní musí na prosincové či únorové schůzi schválit zastupitelé. Od jejich rozhodnutí se pak bude odvíjet další postup," informovala Taťána Pavelková ze znojemské radnice.

Radní zatím rozhodli, že zastupitelům navrhnou snížit cenu pro lokalitu za lesíkem z původních sedmatřiceti milionů na sedmadvacet a půl milionu.

Podle opozičního zastupitele Jiřího Kacetla ale samotná sleva nejspíš problém s prodejem nevyřeší. „U obou lokalit, jak za lesíkem, tak v Malé Louce, je zřejmé, že problémem není jen cena pozemku. Pokud chceme, aby z nich vznikly kvalitní městské čtvrti, měli bychom se důkladněji zamyslet, jak toho dosáhnout. Mohl by to důkladněji rozebrat strategický výbor zastupitelstva, protože je to důležité téma odpovídající právě jeho zaměření," uvažoval Kacetl.

Město pozemky nabízí se závaznou studií, která kupci určuje, kolik bytů a domů musí postavit a jak využít další plochy. Podle Kacetla je zralá na změny. „V každém případě vznikala někdy před patnácti lety a od té doby se situace v poptávce změnila. Dnes přichází město o obyvatele kvůli tomu, že nemá parcely pro rodinné domky," argumentoval Kacetl.

Podnikatel a znalec realitního trhu Alexander Frind vidí ve studii jiný problém. „Po bytech by i poptávka byla, otázka je, kolik by jich tam muselo být, aby byl projekt rentabilní. Město by ale celému záměru asi mělo dát víc času a například umožnit developerům, aby přišli s vlastní studií, kterou by pak město dostalo ke schválení. Pak by například bylo možné, aby developer koupil pozemky, na kterých bude skutečně stavět, a město k nim přivedlo sítě, protože na to může získat dotace," uvažoval Frind.

Změnit typ soutěže na pozemky by nemuselo být od věci ani podle Kacetla. „Město musí zajímat především to, aby vznikla kvalitní městská čtvrť a aby to, co podnikatelé postaví, plnilo městotvorné funkce. Ideová soutěž, do které by developeři nabídli své představy, by mohla být užitečná. Obě lokality v každém případě potřebují novou diskusi," podotkl Kacetl.