Jedna z nejznámějších stavebních firem na Znojemsku zřejmě končí. Společnost Pozemní stavby chystají hromadné propouštění. O práci přijdou desítky lidí. Firma má přitom nedokončenou citlivou zakázku. Opravuje totiž románskou rotundu svaté Kateřiny ve Znojmě.

Propouštění desítek lidí potvrdili pracovníci brněnské pobočky úřadu práce. „Máme nahlášeno větší propouštění ve společnosti Pozemní stavby," konstatovala ředitelka krajského úřadu práce Marie Cacková.

Ve Znojmě se hovoří o tom, že by firmu mohlo opustit až padesát lidí. „Zatím mám jen neoficiální zprávu o tom, že tento zaměstnavatel hodlá propustit pětadvacet až třicet lidí. Jde o významného zaměstnavatele na Znojemsku. Vzhledem k počtu by se jednalo o hromadné propouštění," potvrdil vedoucí referátu trhu práce Milan Šafařík.

Vedení společnosti v pondělí odmítlo poskytnout Znojemskému deníku Rovnost jakoukoli informaci. „Nejsem jednatel a nejsem tedy kompetentní k tomu nic říkat," reagoval dlouholetý bývalý šéf firmy Miroslav Šimeček. Ten je přitom v obchodním rejstříku stále uveden jako společník.

Jediným jednatelem firmy je dnes podle rejstříku Petr Diviš. Ten Deníku striktně odmítl jakoukoli informaci podat. „Já pro noviny nebudu žádné vyjádření dávat," řekl stroze Diviš.

Zda tedy bude firma Pozemní stavby jen propouštět nebo končí definitivně, není v tuto chvíli jasné. Skutečností však je, že nemá dokončené některé zakázky. Médii, politiky, památkáři i běžnými lidmi je hodně sledovaná například oprava rotundy svaté Kateřiny, kterou provádí právě Pozemní stavby. Místostarosta Znojma Pavel Balík doufá, že firma dostojí svých závazků a rotundu opraví. „O propouštění nic nevím. Myslím si však, že i když někdo chce skončit, tak pokud má závazky, tak je dodrží," vzkázal druhý muž znojemské radnice.

Konec této stavební firmy nepřekvapil majitele menší stavební firmy ze Znojemska Jiřího Jelínka. „To se přece dalo čekat. Firma, která dělá za dumpingové ceny a zaměstnává lidi, které já bych už dávno propustil, nemá perspektivu. Pozemáci mají nízkou cenu a vysoké náklady na mzdy. Některé lidi nepředěláte. Proto se jich nyní rychle zbavují. Vedení firmy neuvažovalo ekonomicky, jen to pořád drželi nad vodou," zauvažoval Jelínek.

Stavitel nevyloučil, že klasická společnost Pozemní stavby zanikne. „A nebude to poslední stavební firma na Znojemsku. Trh se tady musí vyčistit a vše se musí změnit. Klasická firma Pozemní stavby s.r.o., tedy Šimeček, Blahák, Kapinus a Diviš skončí. Tři čtvrtiny z nich jsou v důchodovém věku. Tak, jak to má tahle firma nakoncipované, není možné, aby přežila. Musí logicky hospodařit ve ztrátě. Oni jdou do takových cen, že je to s bídou na materiál," přiblížil Jelínek.

Stavitel předpokládá, že první krok je aktuální propouštění před zimou. „Tohle jsme my udělali před čtyřmi roky. Tehdy jsme byli bohatá firma a mohli jsme si dovolit vyplatit všem odstupné. Ale jestliže jsme v roce 2009 měli roční obrat šedesát milionů korun, dnes máme jen třicet milionů. Ale to důležité ve firmě žije dál a nepohybujeme se v červených číslech. Zvýšili jsme produktivitu, provedli jsme reorganizaci. Toto musí udělat i další firmy, které budou chtít zůstat na trhu a stavět," zakončil Jelínek.

Firmu Pozemní stavby mohla poškodit i známá kauza extajemníka znojemské radnice Vladimíra Krejčíře. Ten byl letos v únoru odsouzený za podvod a zpronevěru. Policie v případu prověřovala i tehdejšího šéfa Pozemních staveb Šimečka. Ten nakonec od soudu odešel se zprošťujícím rozsudkem. Šimeček spolu s dalšími souzenými podnikateli ze Znojemska soud přesvědčili, že sice Krejčířovi jejich firmy určité práce na jeho soukromém domě prováděli, avšak ne v návaznosti na městské zakázky, které tyto firmy za dobu Krejčířova působení na radnici získaly.