Zvýšené policejní kontroly se o nadcházejícím víkendu dají očekávat na silnicích Znojemska. Důvodem je přesun problematických chorvatských fanoušků na zápasy fotbalového Mistrovství Evropy v Polsku.

„Je pravděpodobné, že chorvatští fanoušci využijí při cestování auty či autobusy trasu přes Znojmo. Je to logická spojnice mezi Vídní a Wroclawí. Jsme proto připraveni na takový nápor," potvrdil mluvčí policejního prezídia Jan Melša.

Dopravní i pořádkoví policisté zaměří svoji pozornost na silnice, parkoviště i čerpací stanice. Tam všude mohou rozjaření fandové způsobit nečekané problémy.

Například vedoucí benzínky Agip u Chvalovic ale žádné speciální opatření nechystá a neplánuje ani najmout bezpečnostní agenturu, která by u jeho pumpy zajistila v případě potřeby pořádek. „Máme klasické zabezpečení, v případě ohrožení zmáčkne obsluha tlačítko napojené na policii. Předpokládám ale, že fanoušci využijí spíše trasu vedoucí přes Mikulov," komentoval šéf benzinové stanice Richard Holub.

Policisté chtějí zabránit i případným střetům znepřátelených skupin fotbalových příznivců. „Nechceme, aby došlo k násilí. Naši policisté jsou na podobné akce speciálně trénovaní. Důkladné cvičení absolvovali v březnu v Liberci, kde se učili zvládat agresivní fanoušky cestující v autobuse. V dubnu zase trénovali v České Třebové zvládání rizikových a vypjatých situací, které mohou nastat právě při cestování fanoušků," doplnil Melša.

Přesun fotbalových příznivců z Chorvatska budou na svém území monitorovat i rakouští policisté, kteří dají zprávu svým českým kolegům, zda se fanoušci vypraví v autech a autobusech do Polska přes Mikulov či Znojmo. „Máme připraveno několik vrtulníků, které budou monitorovat celý Jihomoravský i Moravskoslezský kraj," ujistil tiskový mluvčí policejního prezídia.

S chorvatskými fanoušky má Znojmo nedávnou zkušenost, když zavítali na mezinárodní hokejovou soutěž EBEL.  „Myslím, že mezi nimi byli i fotbaloví ultras a nebyly s nimi žádné problémy, byli přátelští," tvrdí Pavel Urbánek, řečený Hurvajs, který je šéfem fun clubu hokejových znojemských Orlů.

Čeští fotbaloví příznivci mohou na stadion v polské Wroclawi směřovat již v pátek, kdy sehraje zápas česká fotbalová reprezentace s ruskými protivníky. Nápor problematických fanoušků z Chorvatska se pak dá na silnicích jižní Moravy čekat v sobotu večer nebo v neděli ráno. Fotbalové utkání chorvatské reprezentace začíná totiž v neděli před devátou večer zápasem s Iry.

Podobný dopravní ruch na hranicích zažili kvůli fotbalu policisté už před čtyřmi lety, kdy putovali fanoušci na fotbalový šampionát z Polska a České republiky do Rakouska. Policisté častěji kontrolovali řidiče aut. Pohotovost měla pořádková služba,  dopravní policie i společné česko – rakouské hlídky.