Rozsáhlá modernizace znojemské úpravny vody, která přijde na půl miliardy korun a potrvá půldruhého roku, začíná. „Staveniště jsme předali, zhotovitel by tak již měl v těchto dnech začít," potvrdil tajemník svazku Vodovody a kanalizace Znojemsko Luděk Müller.

Cílem projektu má být zkvalitnění pitné vody pro obyvatele Znojma a okolí a zlepšení zásobování vodou. Opravy počítají s modernizací úpravny vody ve Znojmě, rozšíří se vodojem Návrší, v plánu jsou opravy vodojemů Kasárna, náměstí Republiky, Kravsko, Suchohrdly i čerpací stanice Obří hlava. Oprav se dočká i potrubní vedení.

Jako první přijde na řadu rekonstrukce samotné znojemské úpravny vody. „Nyní finišujeme s harmonogramem prací, potřebujeme, aby vše mělo logiku. Během týdne čtrnácti dnů by to mělo být hotové, pak harmonogram zveřejníme," přislíbil Müller.

Podle něj by ale práce neměly omezit běžný chod v ulicích Znojma podobně, jako tomu bylo třeba při rozsáhlé rekonstrukci znojemské kanalizace před šesti lety.

Řada otazníků

Celý půlmiliardový tendr na modernizaci znojemské úpravny vody vyvolával od počátku otazníky, pochybnosti vzbuzovala zejména kontroverzní losovačka a hlasy o zmanipulovaném výběrovém řízení. Losovačka se i přes počáteční odpor části veřejnosti uskutečnila.

Její odpůrci si alespoň prosadili přísný dohled médií i odborníků nad celým losováním. Pak ji ale ti, kteří ji prosazovali, zrušili a vypsali soutěž novou. Tu pak vyhrálo sdružení vedené brněnským IMOSem, který v původní losovačce neuspěl. Právě o této firmě jako o budoucím vítězi se přitom spekulovalo už na začátku celého tendru. Vedení firmy nechávalo takové spekulace bez komentáře.

Ne však kritici podivných okolností soutěže. „Chvíli chcete losovačku, potom ji zase nechcete, potom ji zase chcete a když není vylosována vyvolená společnost, tak ji zase nechcete. Život je prostě komplikovaný, i přes jednoduché zadání," komentoval například jevišovický starosta Pavel Málek.

Neznámá nádoba

Antimonopolnímu úřadu se rovněž zrušení losovačky nelíbilo a několikrát se proto do soutěže vložil. Naposledy před pár týdny, kdy opětovně přezkoumával, zda se losování přece jen neuskutečnilo podle pravidel a zda-li jej tak vodárenský svazek pod vedením znojemského starosty Vlastimila Gabrhela nezrušil neoprávněně.

Tento týden vydal antimonopolní úřad závěr svého šetření. „Úřad opětovně konstatoval, že losovaní proběhlo netransparentním způsobem a zadavatel byl tedy oprávněn z tohoto důvodu zadávací řízení zrušit," informoval mluvčí úřadu Martin Švanda.

Proti zrušení losovačky se loni odvolala SKANSKA, která v ní uspěla, antimonopolní úřad ale její námitky tímto definitivně odmítl. Argumentoval notářským zápisem, podle kterého nebylo zřejmé, jaká nádoba byla k losování použita.