Vloni skončil na Znojemsku tragicky jediný úraz. „K úmrtí došlo následkem pádu ze střechy. Příčinou úrazu bylo nedodržení bezpečného pracovního postupu ze strany pracovníka,“ doplnila Bobková. Úraz se stal při stavbě haly společnosti Pegas.

Vývoj pracovní úrazovosti v okrese Znojmo za posledních 5 let
RokSmrtelnéZávažné**)Ostatní Celkem
200338 468 479
2004014 514 528
2005014 511 525
2006225 450 477
2007115 421 437
2008 *)07 71 78
*) do 25.3.2008; **) jedná se o úraz s hospitalizací delší než 5 dní

Růžička: Mohl jsem být po smrti
Znojmo/ O velikém štěstí v neštěstí může mluvit Aleš Růžička ze Znojma. Jako osmnáctiletý zažil nepříjemnou nehodu, po které přišel o část nohy.
„Byly to moje první žně krátce po vyučení u státního statku v Břežanech,“ vzpomíná na kritický den svého života Růžička. Sklizeň byla v plném proudu. „Makali jsme a já jsem přisedl do kabiny traktoru, který řídil kamarád. Při svozu obilí jsme jeli z prudšího kopce, kámoš špatně podřadil a najel předním kolem do díry na poli,“ říká Růžička.
Pak už si pamatuje jen zlomky událostí. „Traktor se převrátil a mně pod ním zůstala noha. Když jsem se probral, měl jsem nohu venku z kabiny a nemohl jsem ji zpod traktoru vytáhnout. Nic mě nebolelo, krev ze mě netekla,“ přibližuje mladý muž. Události nabraly rychlý spád. „Pamatuji si, že přiběhli chlapi a chtěli zdvihnout traktor. Tekla z něj nafta a olej. Chtěl jsem vylézt, ale nešlo to. Byl jsem v šoku a navíc jsem měl zlomenou ruku,“ tvrdí Růžička.
Čekání na sanitku bylo dlouhé. „Sanitka přijela asi za čtyřicet minut, píchli mi injekci a pak už jsem jen slyšel zvuk vrtulníku,“ vzpomíná na události z roku 1989 Růžička. Probral se až v úrazové nemocnici v Brně. „Později jsem se dozvěděl, že mi nedávali moc šancí na přežití. Kvůli otevřené ráně, která byla plná nečistot, jsem měl otravu krve. Pak přišel primář a řekl mi, že se noha nedá zachránit,“ nastiňuje Růžička.
Smířil se s tím, že přijde o nohu od kotníku dolů. „Požádal jsem o amputaci. Moje první pocity byl strašné. Říkal jsem si, dál to nepůjde. Nechtěl jsem páchat sebevraždu, ale bylo to hrozný,“ přibližuje své pocity po nehodě muž.
Nakonec byl rád, že to vše dobře dopadlo. „Na rehabilitaci jsem viděl chlapy s podobným typem úrazu. Chodili o berlích, měli drátěnou fixaci a bylo vidět, že ten kloub je jim stejně k ničemu,“ tvrdí Růžička.
Psychicky zvládnul úraz poměrně dobře. „Trvalo mi asi dva roky, než jsem se dostal do běžného života. Myslel jsem si, že jsem slabší povaha, ale kupodivu jsem na tom byl psychicky poměrně dobře. Když jsem se vrátil ze špitálu, přišel jsem domů, máma právě stála na štaflích a tapetovala. Protože nevěděla, že se vracím ze špitálu, vzal jsem si klíče od Trabanta a jeli jsme s klukama na diskotéku,“ říká Růžička. Na nezaviněný pracovní úraz dnes už nemyslí.
„V normálním životě mě můj handicap nijak neomezuje. Před úrazem jsem moc nesportoval, dnes akorát nemůžu dělat dřepy, jinak jsem úplně v pořádku,“ uzavírá mladý muž. (dak)