VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prach z aut i tuhých paliv znečišťuje vzduch ve Znojmě

Znojmo – Potíží se znečištěným ovzduším ve Znojmě přibývá. Podle Českého hydrometeorologického ústavu překročil v únoru oxid uhelnatý povolené limity hned dva dny po sobě. V uplynulém roce stanice také od ledna do listopadu devětatřicetkrát naměřila nadměrné koncentrace částic polétavého prachu. Norma přitom připouští pětatřicet překročení limitu  za rok.

13.3.2012 9
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

„Do ulice na hlavním průtahu máme okna většiny místností v bytě. Znamená to, že větrat v nich můžeme jen velmi omezeně. Zpravidla pouze v sobotu nebo neděli, kdy je provoz slabší. Nejméně jednou za měsíc musím také uklízet vrstvu černého prachu,“ popsal své zkušenosti David Grossmann, který bydlí v bytě nad průtahem v centru města. Jak poznamenal, ze studie ředitelství silnic plyne, že pod jeho okny za čtyřiadvacet hodin projede osmnáct tisíc aut.

Rušný provoz na hlavní silnici jej bezprostředně obtěžuje hlavně hlukem. „Na druhou stranu, imise a prach zdraví také ovlivňují, i když jejich působení není na první pohled či pocit tak zjevné. Docela by mě zajímalo odborné vyhodnocení, důležité by ale bylo, zda by taková studie měla nějaký praktický účinek a dopad a ovlivnila například chování správce silnice,“ uvažoval Grossmann.

Podle vedoucího odboru životního prostředí znojemské radnice Jaromíra Mičky je zdrojů a příčin zaznamenaného nadměrného znečištění víc. „Platí to zejména pro prachové částice. Svou roli sehrála inverze a další klimatické jevy, které přinesly prach ze Vsetínska a Ostravska. Množství prachu také zvyšuje dlouhé sucho. Podílí se i doprava a topení tuhými palivy,“ vypočítal vedoucí.

Vysokou koncentraci oxidu uhelnatého (CO) pak připisuje zejména dopravě. „Blízká křižovatka, kde se auta zastavují a rozjíždějí, přispívá vyšším koncentracím prachu i překračování limitů CO. O tom, zda se takové koncentrace ještě vyskytnou, rozhodnou zejména klimatické podmínky,“ dodal vedoucí.

Limit deseti tisíc mikrogramů na kubík vzduchu překročila koncentrace CO jeden den o téměř tisíc mikrogramů, druhý o téměř tři tisíce. Částice prachu limit padesáti mikrogramů překračovaly v některých případech i více než o polovinu.

Hodnotit, nakolik je překračování norem závažné a jaké může mít dopady na zdraví lidí, nelze podle odborníků pouhým nahlédnutím do tabulek zaznamenaných čísel. „Pokud jde o dlouhodobou zátěž, je potřeba si o závažnosti překročení norem udělat přesnější představu. Umožňují to například studie zdravotních rizik HRA, které zpracovávají autorizovaní experti,“ uvedl vedoucí odboru obecné a komunální hygieny brněnské krajské hygienické stanice Miroslav Staněk.

Informacemi o nadměrném znečištění se budou zabývat i představitelé města. „Je to další argument pro obchvat. Pokud jde o problém, který se opakuje, musíme hledat možnosti, jak normám vyhovět. Případně uvážit zadání studie pro posouzení těchto vlivů,“ uvedl místostarosta Pavel Balík, který má oblast životního prostředí na starosti.

 

Autor: Martin Moštěk

13.3.2012 VSTUP DO DISKUSE 9
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Znojemský městský pivovar vede třiačtyřicetiletý rodák z Brna Miroslav Harašta.

Šéf pivovaru: V ležáckém tanku máme raritu. Má speciální chmel a vinnou kvasnici

Tradiční hody ve Vracově začaly novým českým rekordem. V průvodu prošlo 566 účastníků oblečených v místních krojích.

V rekordním hodovém průvodu kráčelo přes pět stovek lidí. Ve vracovském kroji

Pojezný k neúspěchu ve volbách: Lidé se obrátili na populistické strany

Hodonín /ROZHOVOR/ – Po krajských volbách vedl jihomoravské komunisty jako jednička i do sněmovny kyjovský učitel a městský zastupitel Ivo Pojezný. Šestapadesátiletý poslanec ani přes obhajobu mandátu neskrýval zklamání. „Výsledek pod deset procent považuji samozřejmě za neúspěch. Doufal jsem ve třetí místo,“ řekl lídr komunistů, kteří v parlamentu ztratili osmnáct mandátů. Na jižní Moravě pak přišli o polovinu poslanců.

Nová vláda bude průšvih, nebo velký průšvih, říká Pirát Radek Holomčík

Jižní Morava /ROZHOVOR/ - Ve volbách do poslanecké sněmovny skončili Piráti na třetím místě. „Výhra ANO znamená dlouhodobé selhávání demokratických stran,“ říká nový jihomoravský poslanec a Pirát Radek Holomčík.

Velká poslanecká rošáda: za jižní Moravu zůstane jen devět politiků

Jižní Morava /FOTOGALERIE, VIZITKY POSLANCŮ/ – Jihomoravské poslance čeká velké střídání. Křeslo získá čtrnáct nových politiků z kraje. Dvanáct ze stávajících poslanců za jižní Moravu končí ve sněmovně úplně, devět zůstává.

Volby 2017: ANO na jižní Moravě ovládlo všechna okresní města

Jižní Morava – Podobně jako na celostátní úrovni ovládlo volby na jižní Moravě hnutí ANO 2011. Jeho vítězství však nebylo tak drtivé jako v celé republice – v kraji získalo 27,4 procenta hlasů. Následuje ODS s 11,8 procenty hlasů, třetí je SPD s 11,6 procenty. Další byli Piráti, KDU-ČSL, ČSSD, komunisté, TOP 09 a Starostové a nezávislí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení