Ani ničivý požár Průmyslového pavilonu na pražském Výstavišti nezmění, podle radního Milana Richtera, plány pražského magistrátu na stěhování Slovanské epopeje do hlavního města. Starosta Moravského Krumlova tvrdí, že by Muchova plátna neměla skončit tam, kde si mafiáni vypalují domy a že město nabízí Praze po padesáti letech znovu pomoc.

„Nabídnout Praze pomoc je znovu naše povinnost. Epopej by měla v Krumlově ještě nějaký čas zůstat, než se situace uklidní a než skončí dostavba Průmyslového paláce, oprava Křižíkova pavilonu, či ještě lépe, než bude postavený nový pavilon pro Epopej,“ řekl starosta Jaroslav Mokrý. Situace kolem Výstaviště je totiž podle něj nejistá.

„Každý, kdo by měl v zápůjčce tak cenná díla, by pětkrát zvažoval, zda je pustí někam, kde si mafiáni vypalují domy. Nevíme totiž, kam boj rozpoutaný kauzou Kočka může dospět,“ dodal starosta.

Jeho vyjádření nechtěl pražský radní pro kulturu Milan Richter příliš komentovat. „Je to hodně zvláštní argument, na který nechci příliš reagovat,“ řekl. Krumlovskou nabídku pražský magistrát podle jeho slov nejspíš odmítne.

„Do dvou týdnů předložíme do rady materiály ohledně Epopeje. Prodloužení výpůjčky nepředpokládám, stěhování očekávám v prvním čtvrtletí příštího roku,“ dodal radní.

Nejasné zatím zůstává, kdy na Výstavišti vyroste zamýšlený pro cyklus Muchových pláten nový pavilon. „Záleží na jednáních s Inchebou. Jejich předmětem bude vedle dostavby Průmyslového paláce i právě stavba nového pavilonu a řada dalších věcí, které je všechny potřeba vyřešit naráz,“ uvedl Richter.

Upozornil přitom, že je vůči společnosti, která má Výstaviště od města pronajaté, nutné postupovat ostře. „Pokud nám Incheba nevyjde vstříc, jsem připraven k razantním krokům,“ řekl radní.

Starosta Mokrý je proti pražským prohlášením nadále skeptický. „Nevím, nakolik je pan radní v obraze, pokud jde o reálné termíny související s jeho záměry,“ zapochyboval Mokrý.

Zástupci města a mikroregionu už dříve připravili petici za zachování Epopeje v Krumlově. „Brzy ji rozešleme do obcí a nabídneme lidem k podpisu,“ potvrdil starosta Mokrý.

Slovanská epopej Alfonse Muchy

Soubor tvoří dvacet monumentálních pláten. Mucha je maloval osmnáct let, od roku 1910 do sklonku dvacátých let dvacátého století na zámku ve Zbiroze. Dílo vzniklo díky přispění amerického mecenáše Charlese R. Cranea. Po dokončení Mucha plátna věnoval hlavnímu městu a národu. V závěti učinil Prahu správcem díla, vymínil si ale, že pro Epopej postaví zvláštní pavilon. Za druhé světové války byly obrazy tajně uloženy ve sklepích, kde utrpěly vážné poškození. Restaurování se za pomoci místních lidí dočkaly v Moravském Krumlově. Tam jsou také od dokončení záchrany trvale vystaveny v kapli a rytířském sále zámku. Od otevření stálé expozice letos uplynulo pětačtyřicet let.