Výsměch dílu Alfonse Muchy, nebo reálná možnost? Názory Prahy a Moravského Krumlova na umístění Slovanské epopeje se včera diametrálně rozešly poté, kdy hlavní město předložilo další ze série tipů, kam s rozměrnými Muchovými plátny. Nejnověji je na stole primátora Bohuslava Svobody varianta pražského Hlavního nádraží. S tím souhlasí jak John Mucha, tak firma opravující nádraží. Představitelé Moravského Krumlova jsou ale z nového nápadu v šoku.

Moravskokrumlovský starosta Tomáš Třetina se dlouhodobě snaží o zachování celého díla na jihu Moravy, spolu s krajem a vlastníkem zámku podnikají již delší čas kroky k tomu, aby výstavní prostory v památce byly co nejdříve zrekonstruovány. „To si někdo musí dělat srandu, o variantě Hlavního nádraží jsem zatím neslyšel. Přeci není možné, aby dílo takového významu, skutečný skvost, bylo vystaveno na vlakovém nádraží. To je podobné, jako kdybychom francouzskému Louvru navrhli, aby dali Monu Lisu k nám, protože máme nově opravenou budovu našeho nádraží a je tam na to prázdná zeď. Nový návrh Prahy považuji za absolutní neúctu k dílu. Jde o zoufalý krok, který jen dokládá, jak se v Praze k Epopeji chovají,“ řekl Třetina.

Na podporu zachování Slovanské epopeje v Moravském Krumlově se na internetu staví i více než stovka místních středoškoláků i dalších lidí ve výzvě nazvané „Slovanská epopej patří do Moravského Krumlova. I já na tom trvám.“

Naopak v Praze se nad novou variantou rýsuje zatím jasná shoda. Kromě primátora Svobody souhlasí s pověšením obřích pláten na zdi historické Fantovy budovy Hlavního nádraží zástupci malířova potomka Johna Muchy či firma opravující nádražní budovy.

Radní nic neví

O novém návrhu nevěděl nic ještě včera dopoledne pražský radní pro kulturu Lukáš Kaucký (ČSSD). „Přiznám se, že je to pro mě čerstvá informace. Umístit Epopej na Hlavní nádraží je hodně zajímavý nápad. Podle mých informací tento nápad vzešel od člověka blízkého investorovi na Hlavním nádraží. Pro nás by to znamenalo, že by Praha nemusela investovat do výstavby nových výstavních prostor. Pražské Hlavní nádraží se stejně musí opravit. Otázkou ale je, zda se vůbec plátna do Fantovy kavárny vejdou,“ sdělil Kaucký.

Za zajímavé označil umístění Epopeje na nádraží i malířův vnuk John Mucha. „Je to zajímavé místo, ale bude to dlouhá cesta. Naší jednoznačnou podmínkou ovšem je, aby do doby, než bude vše nachystáno, bylo všech dvacet pláten vystaveno v Moravském Krumlově,“ řekl Znojemskému deníku Rovnost Mucha.
Záměr se údajně zamlouvá rovněž firmě Grandi Stazioni. Společnost v současnosti chystá rekonstrukci této části nádraží, podle mluvčího firmy Martina Hamšíka by se budova mohla opravit na míru Slovanské epopeje. Rekonstrukce má skončit do konce roku 2013, podle mluvčího by tak obrazy mohly být ve Fantově budově vystaveny od začátku roku 2014.

„Hlavní nádraží je uprostřed města, denně jím projde skoro sto tisíc cestujících. Je to ideální místo pro to, aby Epopej zhlédlo co nejvíce lidí,“ poznamenal pro ČTK Hamšík.

Praha už pro Slovanskou epopej navrhovala několik míst. Naposledy se spekulovalo o jízdárně na pražském Pohořelci. S tím ale nesouhlasila správa Pražského hradu, pod kterou nemovitost spadá. Nedopadlo ani vystavení v hale Veletržního paláce.

Město proto začalo hledat jiné řešení. Nový návrh je součástí studie, která řeší strategický rozvoj hlavního města. Pět obrazů Epopeje je v současnosti v pražském Veletržním paláci, zbývajících patnáct je stále na Moravě.

Nestěhovat!

Za svou verzi umístění Epopeje ale bojuje i Moravský Krumlov. Do města se totiž díky rozsáhlému dílu podívá ročně až padesát tisíc návštěvníků. Žádný jiný turistický magnet město nemá, na výstavu je navázáno několik dalších podnikatelů ve městě.

„Podnikáme řadu kroků k opravě moravskokrumlovského zámku. K jednatřicátému říjnu chystáme ukončení sezony. Současně máme odborný posudek, podle kterého by se dílo nemělo převážet. Ten jsme poslali i do Prahy a ta tedy o tom ví. S politickými partnery se dál bavíme o možnosti zachování Epopeje u nás,“ dodal Třetina.