Za prázdná prohlášení či snahu napravit si mediální obraz, pošramocený spory s pražskými divadelníky, považují představitelé Moravského Krumlova úterní rozhodnutí pražských radních. Ti schválili co nejrychlejší přestěhování Slovanské epopeje do Křižíkova pavilonu na pražském Výstavišti. Pražský radní pro kulturu Milan Richter označil rozhodnutí rady za krok k naplnění morálního závazku hlavního města, jemuž malíř svůj slavný cyklus daroval.

„Návrat epopeje má být rychlý, ale rada nestanovila závazný termín. Nicméně smlouva o výpůjčce s Moravským Krumlovem končí letos. Chceme vrátit epopej do Prahy ve druhé polovině letošního roku,“ uvedl radní Richter.

Představitelé Krumlova přijali rozhodnutí rady jako další z řady prohlášení.

„Je to jen přání, s tím si hlavu nelámu. Nemyslím, že by letošní sezona byla pro Epopej v Krumlově poslední. Je zajímavé, že si Praha najednou uvědomuje morální závazek, o kterém desítky let nevěděla. Moravský Krumlov, bez morální povinnosti, Epopej po válce zachránil před naprostou zkázou,“ reagoval starosta Krumlova Jaroslav Mokrý.

Představitelům města vadí, že s nimi magistrát nejedná. „Když měli nyní Epopej v jednání rady, mohli nás pozvat nebo si vyžádat naše vyjádření. My máme smlouvu do konce roku a na podzim opět požádáme o její prodloužení,“ doplnil místostarosta Tomáš Třetina.

Zdůraznil, že pro Krumlov mají Muchova plátna zásadní význam. „V Praze to bude kapka v moři, pro Krumlov je Epopej alfou a omegou kulturní a turistické nabídky,“ řekl místostarosta.

Podobné hodnocení vyslovil Pavel Kovařík z agentury, která se zabývá regionálními výzkumy. „V rámci přípravy strategie pro Znojmo a okolí jsme zpracovali i šetření atraktivity památek. I když se v něm Epopej příliš zásadně nepromítla, její význam pro město je zcela nesporný,“ uvedl Kovařík.

Představitelé Krumlova by podle jeho mínění mohli s potenciálem expozice Muchových pláten více pracovat.

„Ročně Epopej navštíví kolem pětadvaceti tisíc lidí. Letošní sezona začíná velmi slibně. V dubnu přišly dva tisíce návštěvníků, kolem květnových svátků to byly dvě stovky lidí denně. Pro příští rok chystáme velkou kampaň,“ podotkl Třetina.

Pražští radní prozatím naznačují, že by Krumlovu byli ochotni zapůjčit jiná umělecká díla. „Galerie hlavního města Prahy je Krumlovu schopna a ochotna nabídnout jinou hodnotnou expozici,“ řekl radní Richter.