Čtyři místa, kde by mohl stát nový pavilon pro Muchovu Slovanskou epopej, začne prověřovat pražský magistrát. Vyplynulo to z úterního jednání radního Milana Richtera s vnukem malíře, Johnem Muchou. Radní zdůraznil, že trvá na rychlém stěhování pláten do Prahy. Důstojné prostory pro jejich vystavení však teprve začíná hledat. Starosta Krumlova Jaroslav Mokrý naopak předpokládá, že Epopej zůstane ve městě déle.

„Jednání s radním Richtrem a úředníky magistrátu se celé týkalo konečného důstojného umístění Epopeje v Praze. Zaměřili jsme se na čtyři možná místa, Těšnov, Letnou a Vítkov, magistrát k tomu doplnil historické jádro Prahy,“ řekl k setkání v Praze John Mucha.

Jednání označil za konstruktivní krok. „Nyní bude Praha pracovat na studiích, hledat pozemky a řešit další záležitosti. Dohodli jsme se, že se sejdeme znovu,“ dodal Mucha.

Radní Milan Richter vysvětlil, že zástupci magistrátu chystají několik kroků. „Necháme zpracovat hmotové studie, abychom viděli, jak bude příslušný objekt velký a kam se takříkajíc vejde. Podle toho budeme hledat vhodné pozemky, které by buď byly v majetku hlavního města nebo by je bylo možné vykoupit,“ vypočítal Richter.

Současně zopakoval, že magistrát trvá na svém záměru Epopej co nejdříve přestěhovat z krumlovského zámku do reprezentativního provizoria v Praze. „S hledáním konkrétního místa jsme na začátku, ale věřím, že Epopej přestěhujeme počátkem příštího roku,“ dodal radní.

John Mucha nechtěl bezprostřední Richterovy plány komentovat. „Naše jednání se týkalo výlučně definitivního umístění Epopeje. Předpokládám, že kdyby měl magistrát nějaký jasný plán, byl bych o něm informován. Nyní se dívám dopředu, k tomu, aby jednou bylo dědečkovo dílo vystaveno tak, jak si on sám přál,“ řekl Mucha.

Poslední vývoj dodává mírného optimismu starostovi Moravského Krumlova. Ocenil, že Praha začíná znovu pracovat na budově, kam by Epopej definitivně umístila. „Pro Krumlov je to velmi dobrá zpráva, že se začíná pracovat na definitivním řešení a nejen na provizoriu. Když se ale hledají pozemky a řeší územní plán, znamená to práci na hodně dlouhou dobu. Navíc za situace, kdy Praha už musela ustoupit od některých investic,“ uvedl Mokrý.

Radního Richtera gentlemansky pochválil, že se důsledně drží svého názoru na rychlé stěhování pláten. „Pan radní je velmi konzistentní a toho si vážím. Na druhé straně je jedna věc něco chtít a druhá moci to udělat. Moravský Krumlov stále Praze nabízí svou pomoc. Jako provizorium, než bude hotový pavilon v Praze, může docela dobře posloužit Krumlov,“ konstatoval krumlovský starosta.

Související články vpravo nahoře