Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Praha odvezla pět pláten Slovanské epopeje z Krumlova

Moravský Krumlov /VIDEO,VYJÁDŘENÍ RADY MĚSTA, FOTOGALERIE/ - Dvanáct minut před včerejším polednem vyjely z brány krumlovského zámku stěhovací vozy s prvními plátny Slovanské Epopeje. Zamířily do Prahy. Tam je pracovníci Galerie hlavního města rozbalí a zavěsí do rámů.

8.2.2011
SDÍLEJ:

Pět pláten Slovanské epopeje odvezla Galerie hlavního městaFoto: DENÍK Martin Moštěk

Ostrý nesouhlas s převozem pláten vyslovili ještě včera krumlovští radní, práci galeristů ale už nijak nebránili. I zástupci krumlovských studentů jen přihlíželi nakládání velkých válců s plátny do beden.

„Snažili jsme se za Epopej bojovat. Po všem, co jsme udělali, se mi vůbec nelíbí, že pražští galeristé plátna odváží. Není mi ani jasné, proč musí plátna do Prahy. Praha ignoruje posudky, že lze obrazy zavěsit do rámů v Krumlově. K dispozici by byla i brněnská Moravská galerie,“ zlobil se na nádvoří zámku Adam Škarka.

Potvrdil, že se studenti rozhodli proti odvozu pláten neorganizovat protest. „Teď by protesty Epopeji nic nepřinesly,“ dodal Škarka.

Obavy z ohrožení pláten odmítl ředitel galerie Milan Bufka. „Po převozu se plátna budou ve dvoraně Veletržního paláce den až dva aklimatizovat v klimabednách. Pak chceme plátna vyjmout a zavěsit do rámů. Jejich stav poté prozkoumají restaurátoři, budou též přístupná veřejnosti,“ sdělil Bufka.

Plátna sbalená loni v říjnu stěhovalo asi patnáct mužů z najaté firmy od sedmi hodin ráno. „Na přepravu uměleckých děl se specializujeme. Vozíme nejčastěji obrazy. Stěhovali jsme ale i největší moravských archiv. Převáželi jsme i čínský porcelán,“ vypočítal ředitel firmy pro Moravu Tomáš Mašek.

Na nádvoří krumlovského zámku sledovali práci galeristů a stěhováků zejména novináři a také několik přihlížejících. „Jsem sice z Liberce, ale v Krumlově bývám často a město miluji. Stěhování obrazů je pro mně hodně smutné. Kdyby pan Mucha žil, jistě by to nedovolil. Byl to přece rodák. A bojím se, že odvezené obrazy už neuvidíme,“ posteskla si s dojetím v hlase Hana Pavlů.

Novináře zaměstnanci galerie opakovaně vykazovali do páskou obehnaného prostoru na okraji nádvoří. Pokud se kamery a fotografové přiblížili ke vstupu do zámku, požadovali galeristé, aby je městští strážníci vykázali zpět.

Proti převozu se v úterý opět důrazně, ovšem spíše formálně, ozvali krumlovští radní. „Rada města vyjadřuje s převozem zásadní nesouhlas! Plátna loni sedmého října navinuli zaměstnanci Galerie hlavního města na zcela nevhodné cívky a hrozí vznik houbovitých plísní. Je možné, že tak může dojít k jejich nezvratnému poškození nebo zničení,“ prohlásil jménem radních starosta Tomáš Třetina. Připomněl, že město celý soubor obrazů galerii předalo již loni v červenci. „Nyní již Krumlov nemá žádnou zákonnou a legislativní oporu pro případné správní nebo soudní řízení a nemůže bránit vlastníkovi díla s jeho nakládáním,“ dodal Třetina. Připomněl ještě, že město nechalo vypracovat dva na sobě nezávislé posudky. „Oba jasně a zřetelně říkají, že plátna lze rozbalit v prostorách zámku a představitelé galerie s nimi byli prokazatelně seznámeni. Přesto trvají na převozu a to i s vědomím, že je převoz pro plátna nevhodný,“ upozornil Třetina.

Vývoj posledních událostí kolem cyklu 20 pláten Slovanská epopej secesního malíře Alfonse Muchy:
2010:
5. února - Vnuk Alfonse Muchy John po jednání s představiteli hlavního města oznámil, že má v případě výstavby nového pavilonu pro Slovanskou epopej, vystavenou na zámku v Moravském Krumlově, dojednaného soukromého investora. Zatímco metropole by epopej ráda viděla na Vítkově, Mucha by ji chtěl raději na Letné.
26. února - Český rozhlas informoval o tom, že uznávaná japonská kulturní instituce NHK Promotions chce v roce 2012 na tři měsíce vystavit v tokijském Národním uměleckém centru všechna plátna Slovanské epopeje.
20. dubna - Pražští radní rozhodli, že cyklus do Japonska nepůjčí. Zároveň oznámili, že Praha hodlá Slovanskou epopej do září přestěhovat do pražského Veletržního paláce; zdůvodnila to špatným stavem moravskokrumlovského zámku. Na stěhování a vytvoření expozice rada zároveň uvolnila 25 milionů korun.
7. června - Muchova rodina požádala soud o vydání předběžného opatření, jímž chtěla zabránit stěhování do Veletržního paláce. Rodině se nelíbilo, že by šlo o dočasné řešení, a chtěla trvalé umístění v nové galerii. Soud žádost zamítl.
30. června - Studenti architektury prezentovali na pražské Staroměstské radnici návrhy na pavilon pro epopej. Oceněn byl návrh, který budovu umístil do podzemí na Vítkově.
15. července - Skončila platnost zápůjční smlouvy, kterou Praha dala Moravskému Krumlovu do užívání Slovanskou epopej.
20. července - Muchova rodina podruhé požádala soud o vydání předběžného opatření, které by zabránilo stěhování epopeje do Prahy. Soud žádost opět zamítl. John Mucha řekl, že rodina zvažuje podání žaloby, která by řešila, komu epopej patří.
22. července - Galerie hlavního města Prahy (GHMP) oznámila, že vypisuje výběrové řízení na firmu, která připraví dočasnou výstavu epopeje v dvoraně Veletržního paláce. Výstava měla začít na přelomu září a října.
26. července - Radnice v Moravském Krumlově na základě požadavku části Muchovy rodiny dočasně zakázala manipulaci s dílem. Stalo se tak v den, kdy mělo začít stěhování do Prahy.
27. července - Jihomoravská krajská rada podpořila setrvání epopeje v Moravském Krumlově, který má podle radních na obrazy morální právo.
28. července - Úsilí Moravského Krumlova o zachování epopeje ve městě podpořil i prezident Václav Klaus.
4. srpna - Představitelé hlavního města oznámili, že Praha se nedohodla s Moravským Krumlovem na stěhování Slovanské epopeje, a rozhodli se odvolat proti rozhodnutí tamní radnice.
15. září - GHMP oznámila, že zrušila původní výběrové řízení na dočasnou výstavu Slovanské epopeje a vyhlásí je znovu, nabídky totiž přesáhly finanční limit 4,9 milionu korun.
24. září - Praha a GHMP podaly žalobu, kterou se chtěly domoci vydání Slovanské epopeje.
29. září - Ministerstvo kultury se rozhodlo prohlásit epopej kulturní památkou. Zatím nepravomocné rozhodnutí by znamenalo přísnější pravidla pro manipulaci s dílem. Praha podala proti rozhodnutí v polovině října rozklad.
30. září - Okresní soud ve Znojmě rozhodl o tom, že Moravský Krumlov musí epopej vydat pro prezentaci na připravované výstavě v Národní galerii, která měla trvat do 31. května 2011. Otázku vlastnictví epopeje ale soud nezkoumal.
6. října - Jihomoravský krajský úřad zrušil předběžné opatření radnice Moravského Krumlova, které znemožňovalo stěhování Slovanské epopeje.
7. října - Zástupci hlavního města začali v Moravském Krumlově připravovat převoz Slovanské epopeje. Proti odvezení díla v Krumlově protestovala asi stovka místních obyvatel.
8. října - Městský úřad Moravský Krumlov opětovně zakázal manipulaci se Slovanskou epopejí.
8. listopadu - Cyklus se stal definitivně kulturní památkou.
9. prosince - Nový pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) a starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina (TOP 09) se dohodli, že Slovanská epopej zatím zůstane v Moravském Krumlově.

2011:

28. ledna - V Moravském Krumlově odpečetili za účasti ministra kultury Jiřího Bessera (TOP 09) Rytířský sál zámku, v němž byla Slovanská epopej od října 2010 uzamčena.
4. února - Ministr Besser navrhl své řešení sporu o epopej. Podle něj by kolekce měla být převezena do Prahy a tam dva až tři roky po zrestaurování vystavena. Mezitím by se měl opravit zámek v Moravském Krumlově, kam by se poté vrátila.
8. února - Pět pláten Slovanské epopeje, která byla srolována loni v říjnu kvůli stěhování do hlavního města, se přepravuje do Prahy. Obrazy mají být rozvinuty v klimatizovaných prostorách pražského Veletržního paláce a případně zrestaurovány.
Stanovisko Rady města Moravský Krumlov k odvozu pěti pláten Muchovy Slovanské epopeje

„Dnešního dne 8. února 2011 dochází k odvozu pěti pláten Muchovy Slovanské epopeje do Prahy. Rada města Moravský Krumlov vyjadřuje svůj zásadní nesouhlas s tímto převozem! Dotčená plátna byla 7. října 2010 navinuta zaměstnanci Galerie Hlavního města Prahy na zcela nevhodné cívky a hrozí vznik houbovitých plísní. Je možné, že tak může dojít k jejich nezvratnému poškození nebo zničení. Moravský Krumlov protokolem ze dne 20.7.2010 podepsaný exstarostou Mokrým celý soubor předal do správy Galerii HMP. Nyní již nemá žádnou zákonnou a legislativní oporu pro případné správní nebo soudní řízení.

Z uvedených důvodů (možné zničení, dodržování zákonů České republiky) nelze bránit vlastníkovi díla s jeho nakládáním. Město Moravský Krumlov nechalo vypracovat dva na sobě nezávislé posudky, které jasně a zřetelně říkají, že lze plátna rozbalit v prostorách zámku. S oběma byli představitelé Galerie HMP prokazatelně seznámeni. Přesto trvají na převozu a to i s vědomím, že je převoz pro plátna nevhodný. V rámci jednání s ministrem kultury Jiřím Besserem, hejtmanem Jihomoravského kraje Michalem Haškem i primátorem Prahy Bohuslavem Svobodou jasně zaznělo, že plátna budou vystavena na letošní výstavní sezonu v Moravském Krumlově. Věříme, že slova těchto významných představitelů samosprávy mají váhu a skutečně tomu tak bude.

Za Radu města Moravský Krumlov podepsán Tomáš Třetina, starosta města.
V Moravském Krumlov dne 8. 2. 2011

Autor: Martin Moštěk

8.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
ILUSTRAČNÍ FOTO: Zámek ve Vranově nad Dyjí.

Turisty přiláká na Znojemsko nová společnost. Nyní čeká na krajský certifikát

Lídryně Starostů a nezávislých Jana Krutáková.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídryně Starostů a nezávislých Jany Krutákové

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra Strany zelených Michala Berga

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Michal Berg je lídrem jihomoravské kandidátky Strany zelených pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 10 do 11 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

V Archeoparku Pavlov vystaví originální venuši. Sošku starou téměř 30 tisíc let

Pavlov - Jedinečnou příležitost spatřit originální sošku Venuše z Pavlova mají lidé, kteří se vypraví do Archeoparku v Pavlově na Břeclavsku. Figurka z mamutoviny stará 27 až 29 tisíc let tam bude k vidění od soboty, kdy je mezinárodní den archeologie.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Ordinace budou zavřené. Lékaři stávkují, chtějí méně byrokracie a vyšší platy

Jižní Morava - Víc než deset tisíc praktických lékařů se ve středu chystá na stávku. Nelíbí se jim nárůst byrokracie a neodpovídající platy. Zapojí se i na jižní Moravě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení