„Virem AH1N1 je nakažený muž ze Znojemska. U pacienta byl prokázán zápal plic a současně infekce virem prasečí chřipky. Přechodně musel být napojen na umělou plicní ventilaci. Postupně se však jeho stav zlepšuje, dnes již dýchá spontánně. Plánujeme překlad na interní oddělení k doléčení,“ informoval mluvčí znojemské nemocnice Pavel Jajtner.

První pacient s prasečí chřipkou, který ležel ve znojemské nemocnici, se už léčí na Slovensku. „Pacienta jsme převezli v pondělí osmnáctého ledna na kliniku na Slovensko, kde budou v jeho léčbě pokračovat. Jeho zdravotní stav však ještě nebyl dořešený, před vánočními svátky jsme muže museli převést na umělou plicní ventilaci,“ uvedl již dříve Jajtner.

Podle něj nemocnému končilo zdravotní pojištění. „Jestli se nyní jeho zdravotní stav lepší, to bohužel nevím,“ dodal Jajtner.
Na anesteziologicko - resuscitačním oddělení znojemské nemocnice ležel nakažený muž s potvrzeným virem prasečí chřipky už od poloviny listopadu loňského roku.

Virem AH1N1 byl jako první v regionu nakažený Slovák, který ve Znojmě pracoval. Na Znojemsku byl prvním hospitalizovaným pacientem s tímto onemocněním. Na jižní Moravě pak na onemocnění spojená s prasečí chřipkou zemřelo několik osob, v polovině prosince evidovali zdravotníci čtyři. Dva zemřeli v Brně, jeden v Kyjově a jeden v Břeclavi.

Virus pandemické chřipky AH1N1 se poprvé objevil vloni na jaře v Mexiku, odkud se rychle rozšířil do celého světa. Od běžné sezónní nákazy se prakticky v ničem neliší, lidé se ale proti němu musí chránit jiným typem vakcíny.