Sklepní uličky totiž v době nouzových opatření zejí prázdnotou, zatímco sklepy jsou plné vína. Vinaři hledají způsob prodeje. Nápaditost a smysl pro humor jim přitom nechybí. „Francouzští badatelé vyšli z prokázaných pozitivních účinků resveratrolu v červeném víně, který má u pravidelných konzumentů příznivé účinky na pokles kardiovaskulárních chorob. Jihomoravské regiony a konkrétně vína damnických vinařů vyhodnotili jako nejvhodnější pro další studium,“ uvádí v odborném pojednání jednatel spolku z Damnic Josef Krob, profesor filozofie na Masarykově univerzitě v Brně.

Synchronizovat imunitní systém jednotlivce s konkrétním vínem lze podle něj jen ve sklepě. „Je třeba vyzkoušet pět až osm vzorků a podle reakce vybrat nejvhodnější odrůdu, která posílí imunitu zájemce,“ nabádá k ochutnávce Krob.

Důraz klade na pravidelnost. „Lidské tělo je jako motor auta. Studené starty mu škodí, nejlépe mu je při pravidelném provozu v optimálních otáčkách. Nárazové, nesystematické pití škodí stejně jako studené starty motoru. My vám pomůžeme při výběru vhodné pohonné směsi, i s pravidelností dodávek,“ pobízí k nákupu.

Lidem se vinařský humor zamlouvá. „Že jsem na to dávno nepřišla,“ reagovala pobaveně i Petra Uhrová.

Očkují vínem

Svérázně se covidu postavili i vinaři ze Svobodné spolkové republiky Kraví hora Bořeticích. Sebe i zájemce tam prý naočkovali červeným vínem. V první dávce pěti a v druhé třemi litry. „Po přeočkování se naše vláda rozhodla rozvolnit opatření na základě testů, které prováděla Kravihorská akademie věd, zvaná KAVka vedená Frankovkou Frankovkovičem. Účinnost vakcíny je 100,1 procent,“ uvedl za bořetické recesisty prezident zvaný ‚na furt‘ Václav Petrásek.

Rozvolnění, ale Bořetičtí podmiňují. „Vinaři mohou pracovat ve sklepech i ve vinicích. Podmínkou je nošení roušek alespoň v kapse. Manželka a pomocníci ze zahraničí musí pracovat v jiném řádku. Podmínkou je také, aby vinaři neustále doplňovali vakcínu a v případě překročení hranice do České republiky se vyhýbali tamní policii. Protože návštěvnost sklepů klesla skoro na nulu, máme vakcíny ještě mnoho. Uvažujeme o jejím vyvezení do Číny,“ sdělil Petrásek.

Humor, ale střídá smutek. „Dříve plné parkoviště pod Vinckovým náměstím zeje prázdnotou. Sklepní uličky jindy plné návštěvníků jsou dnes prázdné. Rozhledna nad Kravíma horama je bez cykloturistů i pěších návštěvníků nebo aut. Sklepy jsou plné vína z minulých sklizní a milovníci vína nikde. Také majitelé vinoték nebo restaurací nejezdí pro víno protože mají zavřeno. Vinaři již začínají sčítat ztráty na tržbách,“ posmutněl Václav Petrásek.

Výborného ročníku vín, který leží ve sklepích je líto i Josefu Krobovi. „Je to velká škoda, že ho lidé neochutnávají, protože ročník dvacet má krásná vína, plná extraktu, vůně, s lehkými kyselinkami, které už opadávají,“ krčil rameny Krob.