Pravidla mohou korigovat spolupráci mezi městem a investory, kteří chtějí ve Znojmě stavět byty nebo průmyslové zóny. Pomůže s nimi poradenská společnost Frank Bold Advisory a právní kancelář Frank Bold Advokáti.

Budoucí pravidla mají určit, za jakých podmínek Znojmo umožní soukromým investorům bytovou, komerční či průmyslovou výstavbu, případně jakým způsobem se mají podílet na rozvoji technické infrastruktuře města. „Developeři budou dopředu vědět, co od nich bude město požadovat. To považujeme za transparentní a fér přístup. Budeme ke všem přistupovat stejně,“ upozornila starostka Znojma Ivana Solařová.

Soukromí investoři by měli v budoucnu přispívat na rozvoj města. „Obvykle je stanovený příspěvek na metr čtvereční obytné plochy. Jeho výši určíme podle analýzy, se kterou nám pomůže společnost Frank Bold. Je ale možné, že v případě opravdu velkých projektů bude v pravidlech přímo zakotveno, že musí investor například na své náklady vybudovat dopravní, nebo jinou technickou infrastrukturu k dané lokalitě,“ vysvětlila starostka.

Parkování, zeleň i školy

Jak doplnil radní Radomír Kaman, v minulosti bylo ve Znojmě běžné, že vznikl nový bytový projekt pro sto i více lidí, ale veškerá související zátěž zůstala na bedrech města. „Developeři by měli ale nést spoluzodpovědnost a přispívat na řešení parkování nebo úpravy křižovatek, ale třeba i na nová místa ve školách, veřejnou zeleň i kapacitu vodovodů a kanalizací, jejichž zátěž s každým takovým projektem významně narůstá,“ upozornil Kaman, který se profesně věnuje architektuře a urbanismu.

Spolupráce se společností Frank Bold má vést také k získání lepšího pohledu na rozvojový potenciál Znojma. „Budeme vědět, jak atraktivní je to, které území, a jaké požadavky na investora ze strany města jsou odpovídající,“ vysvětlila starostka Solařová.

Záměr vytvoření pravidel pro investory schválila Rada města Znojma na své schůzi dne 6. června. Na zastupitelstvu dne 10. června se opoziční zastupitel a bývalý starosta Jakub Malačka zajímal o to, proč je zakázka na poradenské a právní služby u firmy Frank Bold stanovená těsně pod limitem, kdy zakázka nevyžadovala výběrové řízení. „Smlouva zní na jeden milion 990 tisíc korun bez DPH. Zajímá mne jaké jsou důvody pro výjimku,“ ptal se Malačka.

Starostka Znojma Ivana Solařová připomněla, že vybraná společnost spolupracuje s Národní sítí Zdravých měst. „Vybrali jsme je i na základě referencí od měst, která jejich služby využívají,“ podotkla s tím, že projekt je rozplánovaný na několik etap, lze ho proto ukončit dříve a nemusí být vyčerpaná celá částka.

Pravidla mají být hotová během podzimu letošního roku. „Pravidla pro investory se budou týkat komerční výstavby, tedy především bytových projektů určených na prodej, nebudou se týkat soukromé výstavby nebo rekonstrukcí domů či bytů soukromých osob,“ upřesnil mluvčí znojemské radnice Pavel Kovařík.

Zkušenosti jinde

Výstavbu developerů korigují mimo jiné v Ivančicích na Brněnsku. Investoři musí přispívat na rozvoj a podporu veřejné infrastruktury, kterou je nutné kvůli novým projektům vybudovat. Nově vzniklé rezidenční čtvrti by neměly postrádat dětská hřiště, školy nebo prostory pro služby.

Zásady pro spolupráci s investory má Brno už několik let. Vyzývá investory, aby o svých záměrech informovali již ve fázi přípravy, tedy před zpracováním dokumentace. Jedině tak může být nalezena potřebná shoda na tom, jak bude zastavěné území vypadat, jaké zázemí musí komerční výstavbu doprovázet a kdo ji za jakých podmínek zajistí.

Podobné je to i v Jihlavě. Podle advokátní kanceláře Frank Bold Advokáti, která pro Jihlavu zásady roku 2020 připravovala, není cílem odrazovat investory, ale získat městu částečnou kompenzaci za dodatečnou zátěž, kterou výstavba přináší.

„Město předkládá developerům jasný dokument, na základě kterého s nimi bude jednat a díky kterému může dojít jak k vyjasnění sporných bodů stavebních záměrů, tak ke koordinaci požadavků samosprávy, a to ještě před zahájením povolovacích procesů. Tím developer může ušetřit spoustu času při projektové přípravě,“ uvedl tehdy advokát Jiří Nezhyba z Frank Bold Advokáti.